Megxit Nedir? Megxit Detayları Neler?

Prens Harry ve Meghan Markle çiftinin kraliyet ailesinden çekildiklerini açıklamasının ardından yaşanan 'kraliyet krizi' devam ediyor.

Megxit Nedir? Megxit Detayları Neler?

Prens Harry ve eşi düşes Meghan Markle'ın Kraliyet ailesindeki üst düzey görevlerinden çekildiklerini açıklaması, İngiltere gündemine bomba gibi düştü. Basın mensupları Londra'daki Buckingham Sarayına akın etti.

Prens Harry ve eşi Sussex Düşesi Meghan Markle'ın kraliyet ailesinden çekildiklerini açıklaması İngiltere gündemindeki yerini koruyor.

İngiltere'yi yaklaşık dört yıldır sarsan Brexit krizinin ardından, Prens Harry ve Meghan Markle çiftinin kraliyet ailesinden çekilmesi de İngiliz basını tarafından Megxit ismiyle anılıyor.

Çiftin yaptıkları açıklamada finansal bağımsızlık vurgusu yapmasının ardından ise en çok konuşulan konulardan biri Harry-Meghan çiftinin güvenliklerinin nasıl sağlanacağı ve bunun maliyetinin ne olacağı oldu.

Prens Harry ile Meghan Markle'ın güvenlik maliyetlerinin yıllık 600 bin poundu bulduğu ancak çiftin yurtdışı ziyaretlerinde masrafların ev sahibi ülke tarafından karşılandığı ifade ediliyor. Ancak oluşan yeni durumda, zamanlarını 'İngiltere ve Kuzey Amerika' arasında geçirecekleri belirtilen çiftin koruma masraflarının devlet kaynaklarından karşılanması bekleniyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Metropolitan Polisi'nin eski kraliyet koruma ünitesi şefi Dai Davies, "Uzun vadede Harry ve Meghan'ı korumak milyonlara mal olacak. Onları koruyacak polis memurlarının maaş, mesai, denizaşırı ödenekleri, konaklama ve uçuş gibi maliyetlerine bakarsak, her bir polis memuru için 100 bin pounddan fazla bir harcama yapılması gerekecek. Prens Harry'nin tehdit düzeyi oldukça yüksek. Güvenlik ayarlamaları karmaşık olacak. Tabi bu süreçte bunları düşündüklerini sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204