Myanmar Nerede, Hangi Bölgede?

Myanmar ya da bilinen adıyla Burma dönem dönem dünya gündeminde yer alan ülkeler arasında bulunuyor. Peki, Myanmar nerede, Burma hangi bölgede?

Myanmar Nerede, Hangi Bölgede?

Myanmar ordusu, yönetime el koyduğunu ve 1 yıl boyunca ülkeyi yöneteceğini açıkladı. Darbe haberiyle gündeme gelen Myanmar kullanıcılar tarafından merak edildi.

Peki, Myanmar nerede? Myanmar hangi bölgede? Myanmar hangi dili konuşuyor?

Resmi dili Birmanca olan Myanmar’da nüfusun yüzde 68’lik bölümünü Birmanlar oluşuyor. Birmanlar’ın ardından ülkede en fazla etnik grup olarak yüzde 9 ile Şanlar bulunuyor. Şanlar’ın yanı sıra ülke nüfusunun yüzde 7’sini Karenler, yüzde 4’ünü Rakhineler, yüzde 3’ünü Çinliler ve yüzde 2’sini Hintliler oluşturuyor.

MYANMAR NEREDE HANGİ BÖLGEDE? BURMA NERESİ?

Ülkenin adı en fazla nüfusa sahip olan Birmanlar’dan gelen Burma olarak biliniyordu. Ancak 1989’da gelen askeri rejim ülkedeki sömürge izlerini silmek adına Burma olan adı Myanmar olarak değiştirdi.

En büyük şehri Yangoon olan ülkenin başkenti ise Naypyidaw. 678 bin 500 kilometre yüzölçümüne sahip ülkenin nüfusu ise 53 milyon 582 bin olarak biliniyor.

Ülke Güneydoğu Asya’da Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında yer alıyor. Ülke Bangladeş, Çin, Hindistan, Laos ve Tayland arasında bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204