Peru'da Sosyalizm Kazandı: Pedro Castillo Devlet Başkanı Oldu

Peru'da yapılan seçimlerde sosyalist aday Pedro Castillo rakibini geride bırakarak zafere ulaştı.

Peru'da Sosyalizm Kazandı: Pedro Castillo Devlet Başkanı Oldu

Peru'da yapılan seçimlerde sosyalist aday Pedro Castillo rakibini geride bırakarak zafere ulaştı.

Mesleği öğretmenlik olan Castillo, özellikle çiftçi ve köylüler tarafından destekleniyor. Bir köylü çocuğu olan Castillo, 2017 yılındaki öğretmen grevinde lider olarak öne çıkmıştı. Castillo'nun zaferi ABD'nin mağlubiyeti olarak görülüyor.

1990'larda Amerikancı Fujimori iktidarıyla sol hareket büyük ölçüde bastırılmıştı. Tekrardan anti emperyalistlerin örgütlenmesi ve etkin olmasıyla birlikte güçlenen anti amerikancı hareket zaferini ilan etti. Yaklaşık 30 yıldır Amerikancı iktidarların olduğu Peru'da sosyalist aday Castillo zaferini ilan ederek Amerikancı yönetime son verdi.

AMERİKANCI ADAY HİLE VAR DEDİ

Castillo'nun başarısı, sağcı rakibi tarafından kabul edilmedi

Peru Cumhurbaşkanlığı için oylamayla mücadele eden iki adaydan biri olan sağcı aday Keiko Fujimori, rakibi bir öğretmen olan Pedro Castillo'nun az bir farkla öne geçmesilye Pazar günü yapılan seçim sayımında sahtekarlık ve usulsüzlük iddiasında bulundu.

Amerikalı bir gözlemcilerin de içerisinde olduğu heyet herhangi bir usulsüzlük bildirmedi ve oy pusulasının uluslararası standartlara uygun olduğunu söyledi.

Resmi oyların yüzde 96’sından fazlasının sayılmasıyla, sol aday Castillo, yaklaşık 100 bin oydan fazla farkla rakibine göre yaklaşık yüzde 0,2'lik bir oranda öne geçmişti.

Ancak Pazartesi günü geç saatlerde düzenlediği basın toplantısında, 46 yaşındaki Fujimori, "Bizi endişelendiren ve vurgulamanın önemli olduğunu düşündüğümüz bir dizi usulsüzlük var." açıklamasında bulundu.

Fujimori, Castillo'nun partisi Peru Libre'yi, partisi Fuerza Popular'ı desteklediğini iddia ettiği oy pusulalarına karşı çıkarak “halk iradesini yansıtan sonuçları çarpıtmak ve geciktirmek” için bir strateji kullanmakla suçladı.

CASTİLLO: ÇARESİZLER

Pazartesi gecesi daha sonra Castillo, Lima şehir merkezinde büyük bir destekçi kalabalığına seslendi ve bir twit atarak destekçilerine "Sevgili Peru'muzun içinde ve dışında her bir oylarımızda ifade edilen demokrasiyi savunmaya çağırıyorum." dedi. Castillo, Fujimori'nin sözlerini, 10 yıl içinde üçüncü kez seçimi kaybetmenin eşiğinde görüldüğü için bunu bir çaresizlik eylemi olarak nitelendiridi: “Sonuç olumlu olmadığında adayın dolandırıcılıktan bahsetmesi son derece üzücü." Castillo, "Dolandırıcılıktan bahsediyorlar çünkü sonuca saygı duymak istemiyorlar.

TUTUKLU AMERİKANCI ESKİ CUMHURBAŞKANI'NIN KIZI

Hapisteki eski Cumhurbaşkanı Alberto Fujimori'nin kızı olan Keiko Fujimori, 2011'de Ollanta Humala'ya karşı ikinci tur seçimlerini sadece yüzde 3 oyla, ardından 2016'da daha da az bir farkla Pedro Pablo Kuczynski'ye kıl payı kaybetmişti.

Bir aday olarak, Fujimori'nin yolsuzluk ve ölüm mangası cinayetlerinden 25 yıl hapis cezasına çarptırılan babası ve bir politikacı olarak kendi sicili ona karşı güçlü bir etken. Fujimori ayrıca yasadışı kampanya fonlarından 17 milyon dolardan fazla almak ve bir suç örgütüne başkanlık etmekle suçlanıyor. Suçlu bulunursa 30 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204