Rusya ve ABD'den Ankara'da Filmleri Aratmayan Takas

Rusya’da tutuklu bulunan eski ABD piyadesi ile ABD’de tutuklu Rus pilot Ankara’da filmleri aratmayacak bir operasyonla takas edildi.

Rusya ve ABD'den Ankara'da Filmleri Aratmayan Takas

2010 yılından bu yana ABD’de cezaevinde bulunan Rus pilot Konstantin Yaroşenko ile 2019’dan bu yana Rusya’da tutuklu olan eski Amerikan deniz piyadesi Trevor Reed’i taşıyan Rus ve Amerikan istihbaratlarına ait uçaklar dün büyük bir gizlilik içinde Ankara’ya indi. Her iki ismin takası havaalanının gözlerden uzak bir bölümünde gerçekleştirildi.

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı açıklamada, takasın ‘zor kararlar’ almayı gerektirdiğini belirtirken, Reed’in serbest kalmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Biden, “Trevor’ın ailesinin sağlığı için ne kadar endişelendiklerini ve onu özlediklerini duydum. Trevor’ın özgürlüğüyle ilgili iyi haberi onlarla paylaşabildiğim için mutluyum” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise, tutuklu takasındaki rolü nedeniyle Türkiye’ye teşekkür etti. Sullivan, “Trevor Reed’i evine tekrar kabul ederken, Türkiye’ye Reed’in evine güvenli bir şekilde dönmesindeki rolü için minnettarız. Bu çok önemli konuda Türk ortaklarımıza yardımlarından dolayı teşekkürü borç biliriz” dedi..

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204