Ağaçsız Orman Olmaz, Öğretmensiz Okul Olmaz!

Mili Eğitim Bakanlığı'ndan atama bekleyen öğretmenler '60 Bin Fidan' kampanyasını anlattı.

Ağaçsız Orman Olmaz, Öğretmensiz Okul Olmaz!

Mili Eğitim Bakanlığı'ndan atama bekleyen öğretmenler '60 Bin Fidan' kampanyasını anlattı. 

MEB Etkinlik Platformu adına Aydınlık’a konuşan atama bekleyen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Hazal Akça, atanmayan 500 bin öğretmenin olduğunu, bu sene için 60 bin öğretmen ataması talep ettiklerini belirterek, “Dört aydır sosyal medyadan duyurular ve çeşitli etkinlikler yapıyoruz. En son öğretmenler olarak hem taleplerimizi dile getirmek hem de doğamıza katkı sağlamak için ‘Doğaya can 60 bin fidan’ kampanyasını başlattık” dedi.

Şehit öğretmenlerimiz için de fidan dikildiğini söyleyen Hazal Akça  etkinliklerin devam edeceğini belirterek  “Biz atansak dahi bu projeleri yapmaya devam edeceğiz. Bu bilinci çocuklarımıza da aşılayacağız” ifadelerini kullandı.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Mehmet Ali Benek de, “Bizler atanmayan öğretmenler olarak yaklaşık dört aydır farklı etkinliklerle sesimizi duyurmaya çalışıyoruz, ülkemize, doğamıza ve en önemlisi kendimize daha fazla nasıl etkili oluruz diye düşündük. En sonunda sosyal sorumluluk projesi yapmaya karar verdik ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan talep ettiğimiz 60 bin atamaya dair 60 bin fidan bağışlama kampanyamızı 18 Ocak 2021 itibarıyla başlattık. Bu bir günlük proje değil her gün devam edecek olan projedir. Bundan sonra da farklı sosyal sorumluluk projeleriyle gündeme gelmeye çalışacağız” dedi.

HERKESE MEYDAN OKUYORUZ

Fen Bilgisi Öğretmeni Alper Calvin, şu bilgileri verdi: “Yaklaşık üç aydan beri atama bekleyen öğretmenler olarak sosyal medyada sesimizi yüksek bir şekilde çıkarıyoruz. Talebimiz ilk gündem beri 60 bin öğretmen ataması. Twitter’da Türkiye rekorları kırdık, günde 3 milyon tweet atarak belki de dünya rekoru kırdık, 30 milyona yakın tweet attık. Siyasiler ve ünlülerden her zaman destek geliyor, gelmeye devam ediyor. Bizler 500 bin atama bekleyen öğretmen olarak 60 bin atama talebimizi etkinlik olarak güzel bir projeyle kalıcı hale getirmek istedik. ‘60 bin fidan 60 bin öğretmen’ kampanyasını başlattık. Bu projeyi kalıcı hale getirmek istiyoruz. Gelecek için hem kalıcı hem de sürekli bir kampanya. Ünlülere ve şehirlerimizin valilerine, başkanlarına, herkese meydan okuyoruz. Videolar çekerek bazı arkaşlarımız belediye başkanlarından, bazılarımız vekillerden destek istedi. Ben de değerli abim Bora Duran’ı bu kampanyaya davet ettim, sağ olsun beni kırmadı ve o da video yayınlayarak Zeki Kayahan Coşkun’a meydan okudu, öyle öyle kampanya büyüdü ve güzel bir hâl almaya başladı.”

'BAKANDAN DESTEK BEKLEDİK'

 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Elif Eskicioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz atanmayan öğretmenler olarak 110 gündür yani yaklaşık dört aydır atama için mücadele ediyoruz. Mücadelemizde hâlâ bir sonuç alamadık. Bizlerde düşündük ki yaptığımız etkinlikler gündem oluyor, o zaman bu etkinlikler faydalı şekilde değerlendirilsin. Bunun üzerine böyle bir sosyal sorumluluk projesi başlatma fikrini ortaya attık, ilk olarak fidan etkinliğini tercih ettik çünkü öğretmenler öğrencileri birer fidan olarak görür. Bunun yanı sıra bu sene çok sayıda orman yangını yaşandı, bunun yaralarının sarılması gerekiyordu.”

Öğretmenlerin sorumluluğunu yansıtacağı bu projeye karar verdiklerini belirten Eskicioğlu, “Bu etkinliği yapmaktaki temel gayemiz çocuklarımıza doğa sevgisini aşılamak ve geleceğe nefes olabilmek çünkü öğretmen sadece öğretmen değildir, derse girip çıkmakla görevi bitmez, öğretmen rol modeldir. Çocuklara yapmadığımız, uğrunda çaba göstermediğimiz davranışları aşılayamayız” ifadelerini kullandı. Kampanyanın başlangıç sürecini aktaran Eskicioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Karşılıklı fikir alışverişi yaparak ilerledik ve videoların dikkat çekebileceğini düşündük, daha sonra bunun için video çalışmaları yaptık ve bakanlarımızı, valilerimizi, belediyelerimizi, vekillerimizi, sanatçılarımızı davet ettik, onlar da bizim davetimizi geri çevirmediler. Özellikle Milli Eğitim Bakanı Ziya Hocamızdan destek bekledik. Çok güzel bir kamuoyu oluştu ve çok sayı da destek aldık. Bu bizim atanmayan öğretmenler olarak başlattığımız ilk sosyal sorumluluk projesi olabilir fakat bundan sonra çok daha güzel projelerle adımızı duyurmaya devam edeceğiz. Umarım bundan sonra ki projelerimizde de böyle güzel destekler alabiliriz. Size de sesimizi duyduğunuz ve duyarlı davrandığınız için çok müteşekkiriz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2021, 18:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204