Eğitim-İş 'Savunma' Skandalında Birbirini Suçladı

Diyarbakır Annelerini ziyaret eden öğretmenleri ihraç eden sendikada 'savunma’ skandalı.

Eğitim-İş 'Savunma' Skandalında Birbirini Suçladı

Diyarbakır annelerini ziyaret ettikleri için savunmaları alınmadan ihracı istenen 6 Eğitim-İş üyesi öğretmenle ilgili sendikanın Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Levent Çakan “Bize ulaşmış bir savunmaları yok, doğrudur. Ancak savunma alınmamış mıdır, ben bilemem. Biz savunma istem yazılarını Genel Merkeze veririz” dedi. Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ise “Savunma alınmasına dair bilgimiz yok, kurullarımız bağımsız çalışır” açıklaması yapmıştı.

CHP ile yakın ilişkileriyle dikkat çeken Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve ona bağlı Eğitim-İş Sendikası, evlatlarını PKK’dan kurtarmak için HDP il binası önünde direnen anneleri ziyaret eden öğretmenler hakkında ihraç kararı almış, karar yargıdan dönmüştü. Eğitim-İş Yönetimi bu kez 6 öğretmen hakkında ihraç sürecinde basına yaptıkları açıklamaları öne sürerek yeniden soruşturma açtı ve savunmaları alınmaksızın ihraçlarını istedi. 

Aydınlık'a göre; Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, yaptığı açıklamada anneler ile HDP’yi bir tutarak “Üyelerimizden biri Demirtaş’a da destek açıklaması yapsa tavrımız aynı olurdu.” ifadelerini kullandı. Yıldırım, öğretmenlerin savunmalarının alınmamasına ilişkin “Savunma alınmasına dair bilgimiz yok kurullarımız bağımsız çalışır” dedi.

"SORUMLULUK GENEL MERKEZDE"

Eğitim-İş Merkez Disiplin Kurulu (MDK) Başkanı Levent Çakan ise 6 öğretmen hakkındaki soruşturmaya yönelik savunmalarının alınması için Genel Merkeze bilgi verdiklerini, sorumluluğun onlarda olduklarına işaret etti:

“Savunma alıp alınmama konusunda disiplin kurulu sorumlu değildir. Genel Merkez Genel Sekreteri sorumludur. Bu konuyla ilgili belgelerimizi, yazışmalarımızı onlara sunarız, onlar iletirler. Görev dağılımı içerisinde bu şekilde ilerler. (Öğretmenlerin) Bize ulaşmış bir savunmaları yok, doğrudur. Ancak savunma alınmamış mıdır, ben bilemem. Biz savunma istem yazılarını Genel Merkeze veririz, bildiririz. Genel Merkez kişilere tebliğ eder. Biz savunma işlemi yazılarını Genel Merkeze verdik.”

GENEL SEKRETER VE HUKUK SEKRETERİ SESSİZ

Konuya dair, Eğitim-İş Genel Sekreteri Ebru Sungar, Genel Özlük-Hukuk ve Toplu İş Sözleşmesi Sekreteri Maksut Balmuk sessizliğini korudu.

Eğitim-İş Tüzüğünün Merkez Disiplin Kurulu bölümünü düzenleyen madde 23’e göre “Disiplin kurulları ilgiliye yedi günden az olmamak üzere savunma hakkı tanımaksızın disiplin cezası veremez”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER