Öğretmenlerden Ortak Açıklama: Eğitim Çalışanları Risk Altında

Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim İş Ankara Şubeleri, öğretmenlerin aşılanması için çağrıda bulundu.

Öğretmenlerden Ortak Açıklama: Eğitim Çalışanları Risk Altında

Eğitim-Sen Ankara 4 No'lu Şube, Türk Eğitim-Sen Ankara 6 No'lu Şube ve Eğitim İş Ankara 1 No'u Şube (Sincan-Etimesgut) ortak basın açıklaması yaptı.

"Eğitim Çalışanları Risk Altında!" başlığıyla yapılan ortak açıklamada öğretmenlerin aşılanması için çağrıda bulunuldu.

Açıklamada taleplerini dile getiren sendikalar tarafından 'Sağlık Bakanlığı’nın öncelikleri güncellemesi ve öğretmenlerin aşılanması için imkanları zorlaması elzemdir.' ifadeleri kullanıldı.

Yapılan ortak açıklama şu şekilde:

Günlük vaka sayıları son haftalarda sürekli artan bir seyir izlemektedir. Nitekim dün itibariyle sayı 55 binlere dayanmış durumdadır.

Gün geçmiyor ki, yurdun dört bir yanından Covid-19 virüsü nedeniyle hastalanan ya da hayatını kaybeden bir meslektaşımızın acı haberini almayalım.

Hatırlanacağı üzere Mart başında Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla yeni kısıtlamalar hayata geçirilmişti. Hali hazırda illerimizin yaklaşık %80’i yüksek/çok yüksek risk grubundandır.

Birçok ilimizde ara sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçilmiştir.

Öte yandan bilim insanlarının açıklamalarına göre yeni mutant virüsün özellikle 0-9 yaş grubunda hızlı yayıldığı ve etki gösterdiği anlaşılmakta. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada “65 yaş üstü büyüklerimizin son bir ayda toplam vakalar içindeki oranı %14,39’dan %11,3’e düştü. Gençlerin aktif vakalar içindeki oranı ise artıyor. Gençlerimizi de koruyacağız.” paylaşımı da bu gerçeği doğrulamaktadır.

Böyle bir durumda MEB Sağlık Bakanlığı ile görüşerek, hem eğitim çalışanlarının hem de öğrencilerimizin sağlığının riske atılmamalıdır. Okulların açık olması öğrencilerin birbirlerine ve evlerine virüs taşıma ihtimali toplum sağlığını tehlikeye atmıştır.Ara sınıflarda olduğu gibi, okul öncesi, özel  eğitim uygulama okulları ve ilkokullarımızda da tam zamanlı uzaktan eğitime geçme kararı almalıdır.

Hatta, daha ileri ve gerekli bir tedbir olarak, LGS ve YKS eşiğindeki  öğrencilerimizin hazırlık programları devam etmek kaydıyla, salgına  ilişkin alınması gereken tedbirler tamamlanana kadar yüz yüze eğitime ara verilmesini ,tüm kademeler itibariyle uzaktan eğitim kararı da alınmalıdır. Bu sürede de tüm eğitim çalışanlarının aşılanması programı hızla tamamlanmalıdır.

Eğitim sendikaları olarak Kasım-2020’den itibaren aşı konusunda sürekli çağrı yapıyoruz. Çünkü görülmüştür ki, aşılama programı tamamlanmadan tedbirlerin kalıcı sonuçlar vermesi mümkün olamayacaktır.

Sağlık Bakanlığı’nın öncelikleri güncellemesi ve öğretmenlerin aşılanması için imkanları zorlaması elzemdir.

Taleplerimiz:

• Eğitim çalışanlarının iki doz aşılanması süreci hızla tamamlanmalıdır.

• Eğitime ek bütçe oluşturulmalı, sağlıklı ve güvenli bir eğitim için ihtiyaç duyulan kadro atamaları yapılmalıdır.

• Seyreltilmiş sınıf uygulamasını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmamalıdır.

 • Maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılacağı bir düzenleme mutlaka planlanmalıdır.

• Okullarda uygulanması gereken tedbirleri düzenli olarak denetleyecek ve eksikliklerin giderilmesi için çalışma yürütecek görevlendirmeler yapılmalıdır.

 • Eğitim bileşenlerinin sağlıklı ulaşımı için valilikler ve yerel yönetimlerle birlikte kapsamlı bir planlama hızla hayata geçirilmelidir.

 • Alınan önlemlerin kapsamı genişledikçe okullarımız kademeli olarak açılmalı, yaşamın tüm alanları kademeli bir şekilde normalleşme kapsamına alınmalıdır.

  Eğitim çalışanlarının, öğrencilerimizin ve velilerimizin güven duygusu içinde yüz yüze eğitime devam edebilmeleri için aşı ve diğer tüm tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi ortak talebimizdir.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204