Üniversite-Sanayi İşbirliği Ödül Getirdi

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde bu yıl da gelenek bozulmadı ve 22 STK, seçtikleri kurum ve kuruluşlara 'ASTOP Üstün Hizmet ve Başarı Beratı' verdi.

Üniversite-Sanayi İşbirliği Ödül Getirdi

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ankara Sivil Toplum Platformu (ASTOP) icra kurulundaki derneklerin, çeşitli kişi ve kurumları ödüllendirmesiyle kutlandı. ATO Meclis Salonu’nda düzenlenen Dünya Gönüllüler Günü ASTOP Üstün Hizmet ve Başarı Beratı Takdim Töreni’nde ATO Başkanı Gürsel Baran, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Ankara Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’in de aralarında bulunduğu isimlere ‘sivil toplum dostu’ beratı verilirken, icra kurulunda yer alan 22 dernek de seçtikleri bir sivil toplum kuruluşuna “Üstün Hizmet ve Başarı Ödülü”nü takdim etti. ASTOP irca kurulunda yer alan OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD)’nin ödülü bu yıl, OSTİM Teknik Üniversitesi Vakfı’na gitti.
Küçük Bir Kooperatiften Dünya Markasına…
ORSİAD Başkanı Levent Çamur, OSTİM Üniversitesi’ni temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Müldür’e ödülü takdim ederken yaptığı konuşmada, sanayi-üniversite işbirliğinin önemine dikkat çekti. Başkan Çamur OSTİM’in 1967 yılında, bin 748 üyeyle kurulan küçük bir sanayi kooperatif iken bugün 40 ayrı iş kolunda, 70 binden fazla çalışanıyla sadece Ankara’nın, Türkiye’nin değil dünyanın sanayisine yön veren bir dünya markası olduğunu vurguladı. Çamur, “OSTİM Teknik Üniversitesi de üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesi için Türkiye’de bir sanayi bölgesinde kurulmuş ilk ve tek üniversitedir, nitelikli sanayiciliğin, katma değeri yüksek sanayi üretiminin önünü açacak kuruluşlardandır ve hepimizin gurur kaynağıdır” dedi. 
Öğrencilere Girişimcilik Karnesi Programı
Prof. Dr. Serdar Müldür ise ödülü alırken yaptığı konuşmada, üçüncü nesil bir üniversite olan OSTİM Teknik Üniversitesi’nde bugün 3 bin 400 öğrencinin öğrenim gördüğünü, bunların bin 400’ünün 60 ülkeden gelen yabancı öğrenciler olduğunu söyledi. Prof. Müldür, “Biz yerli ve yabancı öğrencilerimize sadece teknik bilgilerle değil, aynı zamanda sivil toplumun birer ferdi olarak iyi yetişmelerine sebep olacak bazı programlar uyguluyoruz. Bunların başında da girişimcilik karnesi geliyor” ifadelerini kullandı. Törende daha sonra ORSİAD Başkanı Levent Çamur, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Müldür’e ödülünü OSTİM Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sıtkı Öztuna ve ORSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Aybars Göztepe ile birlikte takdim etti. Aynı törende Başkan Levent Çamur ORSİAD’ı temsilen ASTOP Dönem Sözcülüğü’nü, önceki dönem sözcüsü ASİAD Başkanı Eda Ersoy Tombakoğlu’ndan devraldı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204