ATO'dan Sakarya Meydan Muharebesi'nin 100. Yılında Ankara'ya Davet

Gürsel Baran, Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yılında Türkiye’nin dört bir yanından gençleri Ankara’ya davet etiklerini söyledi.

ATO'dan Sakarya Meydan Muharebesi'nin 100. Yılında Ankara'ya Davet

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Kurtuluş Savaşı’nın ve Türk Milleti’nin kaderini değiştiren Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yılında, bu önemli tarihin yıldönümünün kutlanması ve devam eden süreçteki ekonomik bağımsızlığın öneminin anlaşılması için Türkiye’nin dört bir yanından gençleri Ankara’ya davet etiklerini söyledi.

“Ticaret Odalarının Kent Yaşamına Etkisi ve Sakarya Meydan Muharebesi'nin 100. Yılı Bilgilendirme Toplantısı” Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi’nin katılımıyla Ankara Ticaret Odası Duatepe Hizmet Salonu’nda gerçekleşti.

Toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran,  kent konseyleri ile ticaret odalarının hedeflerinin ortak olduğunu belirterek her ikisinin de kenti geliştirmek amacıyla çalıştığını kaydetti. 

Ankara Ticaret Odası olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve kurtuluş tarihini gençlere aktarmayı görev edindiklerini ve bu amaçla son 15 yılda 35 bin öğrenciyi Çanakkale’ye, 3 bin öğrenciyi de Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olan Polatlı Duatepe’ye gönderdiklerini söyledi. 

Baran, “Amacımız, savaşın korkunç yüzünü ve bağımsızlığın önemini yerinde idrak eden çocuklarımıza, bağımsızlığımızı koruyabilmemiz için ekonomimizin de bağımsız olması gerektiği bilincini aktarmaktı. Tüm ülke gençliğinin Duatepe’ye gelerek, bu vatanın kurşunu kalmayınca süngüsünü eline alarak düşmana göğsünü siper edenler sayesinde kurtulduğunu bilmesini istiyoruz. İstiyoruz ki, Türkiye’yi ekonomide, bilimde, tarihte, sanatta, eğitimde daha ilerilere taşıyacak olan çocuklarımız, bütün öğrenciler gelsin ve Duatepe’yi görsün, tarihin bu dönüm noktasını öğrensin. İstiyoruz ki, gelecek nesillerimiz, bu milli bilinçle Türkiye’yi dünyanın gelişmiş ülkeleri listesinde en üste taşısın” dedi.

Ankara’da yaşanan savaşın sadece Ankara’yı değil bütün ülkeyi ilgilendirdiğini belirten Baran, bu nedenle kent konseyleri ile ortak çalışmanın Türk tarihi ve kültürünü yaşatmak açısından çok kıymetli olduğunu belirtti. Baran, Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yılında tüm vatandaşları özellikle de gençleri Ankara’ya davet ettiklerini belirterek, “Sakarya Meydan Muharebesinin 100’üncü yılını yaşıyoruz. Bu çok önemli ve tüm ülkeyi ilgilendiren tarihin tüm vatandaşlarımız tarafından bilinmesini, kutlanmasını arzu ediyoruz” diye sözlerine ekledi.

“SON KALE HAYMANA’NIN HİKÂYESİ 81 MİLYONUN HİKÂYESİDİR”

Ankara Kent Konseyi Başkanı ve ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da konuşmasında 100 yıllar hikâyesinin ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yılında başladığını hatırlatarak, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ikametgâhı bu kenttir. ‘Son kale Haymana’nın’ hikâyesi Ankara kadar 82 milyonu da ilgilendiriyor. Bu nedenle tüm kent konseyleri ile bir araya geliyoruz. Bu kentten başladı tarihi hikâyemiz. Tüm Türkiye’nin bağımsızlığını borçlu olduğu Sakarya’nın hikâyesini hepimizin hikâyesine çevirelim. 100 yıllarda da Türkiye’nin tüm kent konseyleri illerinde bu farkındalığı oluştursunlar ve Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yılında destansı hikâyemizi birlikte anlatalım” diye konuştu.

Şahin, Haymana olarak 100. yıl programlarını, muharebelerin başladığı 23 Ağustos’ta başlatmayı ve 11-12 Eylül tarihlerinde de Ankara Üniversitesi ile iş birliği halinde düzenlenecek Uluslararası Sakarya Savaşı Meydan Muharebesi Sempozyumu ile tamamlamayı planladıklarını kaydetti

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204