Dünyaca Ünlü Telefon Markası Türkiye'ye Fabrika Kuruyor

Dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi Xiaomi, 30 milyon dolarlık yatırımla Türkiye'de üretime başlayacağını duyurdu.

Dünyaca Ünlü Telefon Markası Türkiye'ye Fabrika Kuruyor

Açıklamada görüşlerine yer verilen Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Usher Liu, Xiaomi olarak en önemli önceliklerinin bulundukları her bölgede katma değer yaratarak o bölgenin yerel bir parçası haline gelmek olduğunu aktardı. Liu, şunları kaydetti: "Bu sebeple Türkiye'nin üretim yapacağımız dördüncü ülke olmasından dolayı çok mutluyuz." Salcomp Avrupa Direktörü David Chang ise Türkiye'ye yeni teknolojiler kazandırabilmek ve Türk üreticisini pazarda bir adım daha öne taşıyabilmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Elektrik ve elektronik cihazların yedek parça imalatını yapan Finlandiya merkezli Salcomp geçen yıl aralık ayında KONTROLMATİK işbirliği ile Avcılar'a tesis kuracağını açıklamıştı. David Chang, o dönem yaptığı açıklamada, söz konusu uluslararası yatırımın Türkiye ve Çin arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendireceğine dikkat çekerek, “Bu yatırım ile Türkiye’ye yeni teknolojiler getiriyoruz, bu Türk üreticisinin bir adım öne geçmesine sebep olacak” dedi. Finlandiya merkezli şirkette Çinliler hakim hisseye sahip. Anlaşılan o ki aralıkta açıklanan yatırıma Xiaomi de ortak oldu ve burada sadece parça üretimi değil montaj da yapılacak.

OPPO, TECNO VE VİVO'NUN ARDINDAN

Bir diğer Çinli teknoloji devi Oppo da geçen ay içerisinde Türkiye'de yatırım kararı almıştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, firmanın şubatta üretime başlayacağını ve bin kişiyi istihdam edeceğini duyurdu. Oppo Türkiye Genel Müdürü Weijian Zhou da, fabrikanın 2021’de faaliyete geçeceğini doğrulayarak, “2020 ne kadar zorlu geçen bir yıl olsa da Oppo için Türkiye pazarında güçlendiği, yenilikçi ürünlerini tüketicilerle buluşturduğu ve yerel yatırımlarını gerçekleştirdiği başarılı bir yıl oldu. 2021'de daha fazla yenilik yapmaya ve dünya çapında daha fazla insana olağanüstü teknoloji deneyimleri sunmaya hazırız” açıklaması yaptı. Oppo'nun ardından bir diğer Çinli akıllı telefon üreticisi Tecno da Türkiye'ye yatırım yapma kararını geçen günlerde açıkladı.

25 milyon dolardan fazla bir yatırımla üretim planlanması için gerekli adımları atan şirket, Türkiye'de ilk akıllı telefonunu mart ayı içerisinde üretecek. Şirket açıklamasına göre, İstanbul Pendik'te yer alan fabrika, Türk tüketicisinin beklentilerine hizmet vermek ve Avrupa pazarına dağıtım sağlayacak bir üretim üssü olmak için kuruluyor. Bir diğer Çinli şirket Vivo ise Gebze'de kurulacak tesiste istihdam edilmek üzere 40 yaşını geçmemiş işçi alımı için duyuru geçti. Türkiye Gazetesi Teknoloji Muhabiri Ömer Temür geçen ay yaptığı haberde Vivo'nın 20 milyon dolar yatırımla cep telefonu tesisi kuracağını duyurmuştu. Güney Koreli Samsung ise yerli bir ortakla telefon üretimine başladı. Türkiye'ye 5G konusunda hizmet sağlayan Çinli dev Huawei'nin ne zaman cep telefonu üretimi için tesis kuracağı ise merak konusu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204