Mahfi Eğilmez: İş insanları tarıma yönelecek

Dr. Mahfi Eğilmez, enflasyonun çift haneli seviyelerde kalacağını tahmin etti ve iş insanlarının tarıma yöneleceğini söyledi.

Mahfi Eğilmez: İş insanları tarıma yönelecek

ALTINBAŞ Üniversitesi'nin gelenekselleşen “Çarşamba Buluşmaları” kapsamında düzenlenen “2021 yılında bizi neler bekliyor?” toplantısında, Prof. Dr. Emre Alkin, Prof. Dr. Işın Çelebi ve Dr. Mahfi Eğilmez öngörülerini açıkladı. Prof. Dr. Emre Alkin, 2021 yılında ekonominin yüzde 4 büyüyeceği öngörüsünde bulundu. Dr. Mahfi Eğilmez, enflasyonun çift haneli seviyelerde kalacağını tahmin etti.

Tarımın gittikçe önem kazandığını da vurgulayan Dr. Eğilmez, “Tarım geçmişte ciddi şekilde ihmal edildi. Bunun sıkıntılarını yaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde iş insanlarının tarımsal üretime yatırım yapacaklarını düşünüyorum” diye konuştu. Nitelikli ve niteliksiz insanların ücretleri arasındaki farklılığın daha da büyüyeceğini tahmin eden Eğilmez, şunları söyledi: “Bunun istihdam konusunda sıkıntı yaratacağını da düşünüyorum. Niteliksiz insanlara olan ihtiyacın azalacağını öngörüyorum. Niteliksiz istihdamda gerileme olacak. O nedenle eğitimin de bu konuya yönlenmesi gerektiği düşüncesindeyim. Eğitimin henüz tam olarak bu noktaya gelemediğini görüyoruz. Türkiye bu konuda bir hayli geri kaldı. Sorgulayıcı, analitik, soru soran insanların prim yaptığı bir eğitim sistemine geçiş yapmamız lazım. Gençlere orta öğretim ve lisede bunun verilebilmesi gerek.”

İŞSİZLİK YÜZDE 17 OLABİLİR

Eğilmez, 2021’de dünyanın tamamının aşılanmasını mümkün görmediğini belirterek, “Aşılanmanın iki yıl içinde tamamlanacağını düşünüyorum” dedi. Eğilmez, aşı konusunda özellikle Afrika’ya uluslararası yardımların yapılması gerektiğine dikkat çekti. “Bugüne kadar bu konuda bir çaba görmedik” diyen Eğilmez, Dünya Sağlık Örgütü'nün bu konuda önderlik etmesi gerektiğini ifade etti. Alkin de, 2021 tahminlerine ilişkin şunları aktardı: “Maalesef işsizlik de çift haneli sayılarda kalacak. Eğer işten çıkarma yasağı sürerse yüzde 12-14 arasında, kalkarsa yüzde 17’ye yükselebileceğini düşünüyorum. Bütçe açığının milli gelire oranının ise yüzde 4.5 olacağını öngörüyorum. Cari açığın milli gelire oranının da yüzde 3.5-4.5 arasında kalmaya devam edeceğini tahmin ediyorum.”

BORÇ YÖNETİLEMEZSE KRİZ ÇIKAR

2021 yılında pandeminin hızının çok yavaşlayacağını tahmin ettiğini belirten Prof. Dr. Işın Çelebi’nin tahminleri, Türkiye’de erken seçimin gündeme geleceği, Bitcoin’un fiyatının 50 bin doların üzerine çıkacağı ve Amerika’da Amazon.com’un piyasa değerinin Apple’ı geçeceği yönünde oldu. Prof. Dr Çelebi, aşılamanın yavaş uygulanması karşısında krizin sürmesi, ABD yeni yönetiminin projelerinin başarılı olamaması ve AB yönetiminde Merkel sonrası belirsizliğin ortaya çıkmasını ise 2021’in önemli riskleri arasında saydı. Dünya genelinde küresel borç tutarının 15 trilyon dolara çıktığına dikkat çeken Çelebi, “Borcun yönetilebilmesi çok önemli. Hükümetler borcu iyi yönetirse yavaş bir ekonomik büyüme ortaya çıkabilir ve dünya bir krizle karşı karşıya gelebilir. Amerika ile Çin arasındaki teknoloji savaşlarının da küresel büyüme üzerinde etkili olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204