A101 Çalışanları isyan Etti: 'Fotoğraf Çekip Mağaza Müdürüne Gönderiyoruz'

A101 çalışanları, sosyal medya üzerinden, zor şartlar altında çalıştıklarını, sabahın erken saatlerinde işbaşı yapmak zorunda bırakıldıklarını açıkladılar.

A101 Çalışanları isyan Etti: 'Fotoğraf Çekip Mağaza Müdürüne Gönderiyoruz'

A101 çalışanı olduğunu belirten bir Twitter kullanıcısının sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamalar, gündeme bomba gibi düştü.

"7'de mağazada mıyız diye pos cihazlarının fotoğrafını çekip mağaza müdürüne gönderiyoruz." diyen çalışan, içinde bulundukları çalışma şartlarını anlattı.

İşte o açıklamalar:

"Ben A101 işçisiyim bu sabah 6'da evden çıktım. Bu fotoğrafı işe girmeden çektim. Marketin ışıkları sokağı aydınlatamıyo bile. Daha güneşi görmeden mağazaya girdik. İki gündür sendikamız sesimizi duyurmaya çalışıyo ama herkesin bizi görmesini duymasını istiyorum.

Sabah saat 7 buçukta işe geleceksiniz dediler ama biz 7'de mağazayı açmak zorundayız. 7'de mağazada mıyız diye pos cihazlarının fotoğrafını çekip mağaza müdürüne gönderiyoruz. Bizi böyle denetliyolar. saat 9, 9 buçuğa kadar 1 müşteri bile gelmiyo. Biz uykusuz, yorgun bekliyoruz.

İşten çıkış saatimiz güya sekiz. Yarın akşam bizim mağazada sayım var. sabah 7'de gidip gece 11de işten çıkıcam. Fazla mesaiye kaldığımız saatler puantaja işlenmiyor. günlük 8 saat çalışıyormuşuz gibi yazıyolar. Kağıt üstünde her şey usule uygun.

ne emeğimizin karşılığını alabiliyoruz ne de insan yerine konuyoruz. bu kadar saat çalışıyoruz ama molamızın onuncu dakikasında geri içeri çağırıyolar. yoğunluk var kasaya geç diyolar. sabahtan akşama kadar ayaktayız. dün 12 saat çalıştığım için ayaklarımın ağrısına duramıyorum.

kasaya koş, reyona koş, sayımı bekle, sevkiyatı bekle. artık tükendik. Bütün A101 marketlerde hepimiz aynı durumdayız. bugün işten çıksam bulabileceğim iş yok. zorunda olduğumuz için bize her türlü şeyi yaptırıyolar. itiraz ettiğimiz zaman beğenmiyosan git diyolar nereye gideyim?

Ben A101'de işe girdim, köle olmaya gelmedim. bugüne kadar sustuk, yol bulamadık kapısını çalacak yer bulamadık. bize hep sendika yasak dediler, üye olamazsınız dediler. Ben sendikayı tanıdım üye oldum. şimdi birlik olabildiğimiz için sesimiz duyuluyor.

Tüm a101 işçilerinin korkmadan yan yana gelmesi gerekiyo umarım bu yazdılarım işe yarar ve sesimizi herkes duyar. köle olmak istemiyoruz..."

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2021, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER