Dardanel'de Korona Çıktı: İşçiler Kapalı Devre Üretim Yapacak!

Ton balığı üretimi yapan Dardanel'in Çanakkale'deki fabrikasında işçilerin Kovid-19 testi pozitif çıkınca kapalı devre üretime geçildi.

Dardanel'de Korona Çıktı: İşçiler Kapalı Devre Üretim Yapacak!

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Çanakkale'de üretim yapan Dardanel fabrikasında kırkı aşkın işçinin Kovid-19 testi pozitif çıkınca üretime ara vermek yerine, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun ilgili kararı uyarınca 26 Temmuz'dan başlamak üzere 15 gün fabrikanın kapalı devre üretim yapılması konusunda karar aldığını açıkladı.

"Daha önce evlerinde izole edilen işçiler ve diğer işçiler öğrenci yurduna yerleştirilmek üzere fabrika yönetimi tarafından işçilere çağrı yapıldı. İşçi ailelerinin evlerinden çıkmamaları yönünde uyarılarla birlikte kolluk kuvvetlerince denetim yapılacağı söyleniyor" bilgisini veren Aslan, "Salgın süresince evde kal çağrılarına karşılık işçiler sürü bağışıklığı anlayışıyla fabrikalarda çalışmaya zorlandı. Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun almış olduğu bu karar artık söylemden çıkıp işçilerin zorla çalıştırılması noktasına varmıştır" dedi.

'İŞÇİLER, SAVUNMASIZ VE ÇARESİZ'

MÜSİAD’ın "izole sanayi bölgeleri", MESS’in "Mesafe elektronik kelepçesi" ile birlikte şimdi işçilerin toplama kamplarına toplanır gibi üretimin devam etmesi için kapalı devre üretime geçildiği eleştirisini yapan Seyit Aslan, şunları söyledi: "İşçiler zorla öğrenci yurtlarına yerleştirilmişlerdir ve bu süreç devam etmektedir. Dardanel’de yaşananlar işçi sınıfına nasıl bir değer biçildiğinin somut göstergesi. Her koşul altında üretimin sürmesini istiyorlar. İşçiler savunmasız ve çaresiz bırakılmıştır. İlin mülki amirlerinin imzasıyla çıkan karar tamamen keyfi ve hukuk dışıdır. Koronavirüs sürecinde işçiler için önlem alınmadığını, alınan kimi önlemlerin ise çok yetersiz kaldığını biliyoruz. Ve şimdi görüyoruz ki yeni normal olarak adlandırılan süreç işçiler açısından her koşulda üretimin sürmesi şeklinde devam ediyor."

'BUNUN ADI ZORLA ÇALIŞTIRMADIR'

Dardanel’de yapılan işin patronun taleplerinin mülki amirlerce karar altına alınması olduğunu vurgulayan Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun adı zorla çalıştırmadır. Sağlık Kurulundan rapor alan işçilerin raporları bile iptal ediliyor. Bunlar hukuk dışıdır. İl Hıfzıssıhha Kurulu da işçilerin güvenliğini düşünmemiştir. Valilik, İl Hıfzıssıhha Kurulu ortaya çıkan sonuçlara göre değil, patronun taleplerini dikkate alarak kararlar alıyor. İşveren işçileri para cezalarıyla, kolluk kuvvetleriyle tehdit ediyor. Bu işverenin kamu kurumlarından her türlü desteği aldığının göstergesidir. Bu şekliyle bu fabrika bir çalışma kampına dönüştürülmüştür. Görüyoruz ki 21. yüzyılda işçilerin bir prangaları eksik. Yaşanacak her türlü olumsuzluktan bu karara imza atanlar sorumlu olacaktır. Yaşanan süreçte işçilerin örgütsüz olmasından faydalanılarak, işçiler her türlü ağır çalışma koşullarına zorlanarak çalışmaya razı edilmektedir. İlgili mülki amirlerler işverenin talebi üzerine böyle bir karar alamaz. Fabrikada işçiye köle muamelesi yapılamaz, pranga takılamaz."

'İHTİYAÇLARI İŞVEREN KARŞILAMALI'

"Bu kararı alanların işçilerin çalışma koşullarından ne kadar haberi vardır? Bantlar arasında mesafenin olmadığını bilmezler mi?" sorularını yönelten Aslan, "Bilirler ama işlerine gelmez. Çünkü Dardanel işvereni üretime ara verilmesini istememiştir. Kararın böyle çıkmasını istemiştir ve talep etmiştir. Bu karar hukuki değildir. Hiçbir işçi çalışmaya zorlanamaz. Zorla işçi çalıştırılamaz. Alınan bu karar iptal edilmeli, keyfilik ve hukuksuzluk ortadan kaldırılmalıdır. Dardanel'de yapılması gereken; fabrikada üretim durdurularak tüm işçi ve ailelerine test yapılmalı ve işçiler aileleriyle birlikte karantinaya alınmalı. İşçiler hiçbir gelir kaybına uğramadan ücretleri tam ödenmeli. Karantina süresince işçilerin tüm ihtiyaçları işverence karşılanmalıdır" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204