Türk-İş 81 ilde açıklama yaptı: Kıdem kırmızı çizgimizdir

Türk-İş 81 ilde yaptığı ortak açıklamalarla hükümeti uyardı. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir dedi.

Türk-İş 81 ilde açıklama yaptı: Kıdem kırmızı çizgimizdir

Hükümetin, kıdem tazminatına yönelik hazırlığına tepki gösteren Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ve Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 81 ilde eylem karar almıştı. Kıdem tazminatını fona çevirerek fiili olarak ortadan kaldırmayı hedefleyen tasarının Meclis’e gelmesi halinde genel grev ilan edeceğini duyuran Türk-İş, bugün tüm illerdeki temsilciliklerinde eylemlere imza attı.

Ankara’da Türk-İş Genel Merkezi önünde bir araya gelen işçiler, “Direne direne kazanacağız”, “Türk-İş nerede biz oradayız” sloganları attı, “Kıdeme uzanan eller kırılsın”, “Kıdem tazminatı geleceğimizdir dokunma”, “Ölmek var dönmek yok, tazminatı vermek yok” yazılı pankartlar taşıdı.

kıdem

Türk-İş Ankara İl Temsilcisi Nihat Zengin, kıdem tazminatı ile ilgili yapılması planlanan değişiklik konusunda "Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal taraflar arasında mutabakat yoktur. Ekonomideki sıkıntıların çözümü yine işçide aranıyor. Esnek çalışma kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de daha önce görülmemiş salgın devam ederken bu gündeme getiriliyor. İşçiler bu süreçte işsizlikle baş etmeye ve korumaya çalışmaktadır. Bu düzenleme çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Kıdem tazminatı Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacaklar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204