Türk-İş'ten Kıdem Tazminatı Açıklaması: Greve Gideriz

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay,  Başkanlar Kurulu toplantısının ardından Kıdem Tazminatı tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Türk-İş'ten Kıdem Tazminatı Açıklaması: Greve Gideriz

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay kıdem tazminatıyla ilgili ele alacakları konuları toplantıyla tartıştıklarını söyledi.

ÜLKE GÜNDEMİNDEN ÇIKMIYOR

Kıdem Tazminatıyla ilgili konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Şu an elimizde resmi bilgi olmamasına rağmen yapılan görüşmelerde edindiğimiz bilgilerle en son geçen çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile toplantı yaptık. Türkiye’de işçilerin yüzde 94’ü kıdem tazminatı alıyor. Kıdem tazminatı, çalışanların en önemli güvencesi. Yıllardır döktüğü terin, verdiği emeğin karşılığı. Kıdem tazminatı işçilerin temel direği. Aradan kıdem tazminatını çektiğiniz zaman çalışma hayatının sistemi çöker. Bunu her ortamda dilimiz döndüğü kadar anlatmaya gayret ediyoruz. Bizim anladığımız kıdem tazminatı düzenlemesi, kıdem tazminatı ülke gündeminden çıkıyor” dedi.

‘GREV KARARINI UYGULARIZ’

Grev kararını uygulamak zorunda kalacaklarını söyleyen Ergün Atalay, şunları söyledi:

“Bunu ülke genelinden geri çekin. Türk-İş yönetiminin 21’inci, 22’nci ve 23’üncü genel kurul kararı, grev kararı var. Şiddetten nefret dilini Türk-İş bugüne kadar kullanmadı. Grevdir, genel grevdir, bizim çok keyif aldığımız bir şey değil ama başka çaremiz yok. Sokak sokak, köy köy her ortamda bu meseleyi ülke gündemine anlatırız. Ülkenin bütün vilayetlerinde pazartesi günü 81 il temsilcimiz bununla ilgili 1,5 milyona yakın el ilanı dağıtacak. Kıdem tazminatı kalkarsa sendika yöneticilerine, sendikalara gerek yok. Bu meseleyi ülke gündeminden çıkarın. Meclis’e geldiği gün Türk-İş yönetimi grev kararı almak zorunda.”

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2020, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER