Formula 1’den Harika Başlangıç!

Damalı Bayrağa Kadar Savaş

15 haftalık bir aranın ardından Formula 1, Bahreyn yarışı ile geri döndü. Beklenen bu sürenin hakkını veren bir mücadelenin sonunda son şampiyon Hamilton’un zaferiyle sonuçlanan Bahreyn yarışı, test ve antrenman seanslarında merak edilen birçok soruya da cevap verdi.

 Yarışın tamamında Verstappen ile Hamilton’un mücadelesini izledik ancak bu mücadele özellikle son beş tur içinde zirveye ulaştı ve birçok izleyici için heyecan dolu anlar yaşattı. Bu anlara değinmeden önce 2,5 yıl sonra Alpine takımı ile Formula 1’e geri dönen çifte şampiyon Alonso’nun, yeni takımı Aston Martini ile Vettel’in, Ferrari’nin ve diğer tüm takımların kısa bir değerlendirmesini almak daha faydalı olacaktır. Çünkü bu sene orta sıraların mücadelesi, şampiyonluk mücadelesini dahi gölgede bırakacak gibi gözüküyor.

39 yaşında tekrar Formula 1’e dönen Alonso’nun, eski Renault şimdiki adıyla Alpine takımında neler yapacağı merak konusuydu. Alonso’nun sıralama turlarında genç takım arkadaşı Ocon’u da geçerek yarışa 9. sıradan başlaması adeta hala buradayım ve hala iyiyim deme biçimiydi. Ancak yaşadığı teknik bir sorun sebebiyle puan alma umudunun olduğu yarışta damalı bayrağı göremedi. Yine de bu dönüşü birçok Formula 1 severi heyecanlandırmaya yetti.

Vettel’in kötü geçen Ferrari macerası sonrasında Aston Martini takımı ve Mercedes motoruyla ne yapacağı ise büyük merak konusuydu. Kötü geçen sıralama turlarının ardından, sarı bayrak ihlali sebebiyle aldığı ceza ile yarışa son sıradan başlayan Vettel, beş sıra yükselerek yarışı 15. sırada tamamlayabildi. Yeni takıma ve araca alışma sürecini ne kadar sürede atlatacağını ve eski performansına dönüp dönemeyeceğini merakla beklediğimiz Vettel, ilk yarış için bir varlık gösterebilmiş diyemeyiz.

Ferrari takımı ise sezona güzel ve hazırlıklı bir giriş yaptılar. Geçtiğimiz sene yaşadıkları düzlüklerdeki hızlanma sorununu büyük oranda giderdikleri görünüyor. Leclerc’in yarışa 4. sıradan başlaması ve 6. sırada tamamlaması, aynı şekilde Sainz’ın kırmızı tulumuyla ilk yarışında 8. sırayı alarak iyi bir yarış çıkarması Tifosi’nin umutlarını arttırdı.

McLaren sezona muhteşem bir giriş yaparak takımlar üçüncülüğü için şimdiden en büyük adaylardan birisi olduğunu gösterdi. Norris’in 4, Ricciardo’nun 7.sırada yarışı tamamlamaları ve gösterdikleri performans görmeye değerdi.

Çaylak pilotlardan Mazepin ilk turda yarış kalırken, Schumacher henüz alışma sürecindeydi. Çaylak pilot olarak çıktığı ilk yarışta puan almayı başaran AlphaTauri pilotu Tsunoda gelecek için umut vadeden bir hızı olduğunu gösterdi.

Gelelim Mercedes ve RedBull cephelerine… Mercedes hız mı saklıyor, RedBull rekabetçi olacak mı derken enfes görüntülere ve mücadelelere tanıklık ettiğimiz bir yarış izledik bu iki takım açısından. Perez’in formasyon turunda yaşadığı sorun ile pit yolundan ve son sıradan yarışa başlaması RedBull açısından dengeleri bozan bir başlangıç oldu. Ancak Perez bizi şaşırtmayarak, geçen seneden alıştığımız o harika yükselişlerinden birini gösterdi ve yarışı 5.sırada tamamladı. Bottas’ın ise pit süresinin uzunluğu ilk üç içerisinde onu geriye attı ve eğlenceden uzakta yalnız bir üçüncülük ile yarışı tamamladı. Tahminimce bu denkleme Perez’in eklenmesiyle ilk dört arasındaki eğlence daha da artacaktır.

Verstappen’in yarışın başında birinciliğini koruması ve farkı koruyarak dengeli gitmesi Mercedes ve Hamilton cephesinin zarları erken atmasına sebep oldu. Mercedes’in erken pit taktiğine daha geç yapılan pit ile cevap veren RedBull ekibi pist üstü pozisyonunu kaybetti ve yarışın son bölümüne kadar karşılıklı taktik savaşlarını izledik. Yarışın son bölümündeyse Hamilton’un yaklaşık 9 saniye gerisinde pitten çıkan Verstappen 10 tur içinde Hamilton’u yakaladı. 4.virajda Hamilton’u geçti ancak pist sınırlarının dışına çıkarak yasadışı bir geçiş yaptığı için sırasını aynı tur içinde Hamilton’a verdi ve savaş devam etti. 7 kere şampiyon tecrübeli pilot Hamilton bütün hünerlerini kullanarak Verstappen’i arkasında tutmayı başararak sezona galibiyetle başlamış oldu.

Her ne kadar tek bir yarıştan genel değerlendirme yapmak zor olsa da bu sene şampiyonluk için Mercedes ve RedBull mücadelesine, orta sıralar içinde de Ferrari, AlphaTauri, McLaren, Alpine ve Aston Martini mücadelelerine bol bol tanıklık edeceğimiz keyifli bir sezon olacak gibi gözüküyor.

18 Nisan Imola yarşını şimdiden iple çekmeye başladık bile!

YORUM EKLE

banner205

banner204