Çin'de Okuyan Türk Öğrencilerden Büyük Buluşma

Çin Türk Öğrenci Birliği, Çin’de öğrenim gören Türk öğrencilerle çevrimiçi etkinlik düzenledi.

Çin'de Okuyan Türk Öğrencilerden Büyük Buluşma

Çin Türk Öğrenci Birliği, Çin’de öğrenim gören Türk Öğrencilerle çevrimiçi etkinlik düzenledi. Etkinliğe Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Shi Ruilin (Kutlu Bey) ile 100’ün üzerinde Çin’de eğitim gören Türk öğrenci katıldı. 

Türk Öğrenci Birliği Pekin Başkanı Mustafa Altınkaya’nın TÖB’ün yapısına ve gerçekleştirdiği etkinlikler üzerine sunumuyla başlayan etkinlikte daha sonra Shi Ruilin öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Öğrencilerin eğitim, burs ve Çin’e dönüşü ile ilgili sorunlarına çözüm üretilmeye çalışılan etkinlikte Shi Ruilin'e "Çin’e ne zaman dönebilecekleri" soruldu. Shi Ruilin bu soruya net bir cevap vermenin mümkün olmadığını, dünyadaki vakaların giderek arttığını söyledi. Aynı zamanda uçak seferlerinin az olması da dönüşü kısıtlayan nedenlerden birisi. Shi Ruilin bazı öğrencilerin burslarını almaya devam ettiğini, bursunu alamayan öğrenciler için Çin Burs Konseyi'ne ulaşacağını ve talebi ileteceğini, bu konuda elinden geleni yapacağını söyledi.

Eşyası Çin’de kalan öğrencilerin eşyalarına nasıl ulaşabileceği sorusuna ise Shi, bu konunun evde kalanlar için ev sahipleriyle, yurtta kalanlar için de okul yönetimiyle çözülecek bir sorun olduğunu ve eşyaların Türkiye’ye gönderilmesiyle ilgili Çin’de halihazırda bulunan TÖB üyesi öğrencilerden yardım istenilebileceğini kaydetti.

Toplantıda alınan bir karara göre de, eğitimine çevrimiçi olarak devam eden öğrencilerin, canlı ders saatleri, yoklama sorunu ve tez için araştırmada okulların kütüphane veri tabanına ulaşamama gibi sorunları için gerekli makamlara iletilmek üzere bir dilekçe hazırlanacak.

Shi Ruilin önümüzdeki sene Türkiye-Çin diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 50. yılında Türk öğrencilerin katılacağı bir etkinliğin planlandığını da ekledi.

Etkinliğin sonunda TÖB Pekin Başkanı Mustafa Altınkaya, katılan öğrencilere teşekkür ederek ileride daha da önemli etkinliklerin düzenleneceğini söyledi. Etkinliğe katılmaktan memnuniyet duyan Türk öğrenciler, sorunlarına çözüm bulma noktasında TÖB’e teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204