Hacettepe Üniversitesinde 'Aşı Virüsü Yenebilecek mi?' Konferansı

Hacettepe Üniversitesi Halkçı ve Bilimsel Sağlık Topluluğu, Prof. Dr. Murat Akova ile "Aşı Virüsü Yenebilecek mi?" başlığıyla konferans düzenledi. Konferansa Hacettepeli öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Hacettepe Üniversitesinde 'Aşı Virüsü Yenebilecek mi?' Konferansı

Hacettepe Üniversitesi Halkçı ve Bilimsel Sağlık Topluluğu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova ile "Aşı Virüsü Yenebilecek Mi?" konulu bir konferans gerçekleştirdi. Öğrencinin yoğun ilgi gösterdiği konferans Murat Akova'nın sunumuyla başladı. 

Sinovac aşısı Faz III koordinatörlünü de yürüten Akova, çalışmalar sırasında artık gönüllü alımının durduğunu ifade etti. Ayrıca plasebo (tedavi etkisi olmayan ilacın telkine bağlı etki yaratması) olanlara haber verilip onlara da gerçek aşının yapılacağını söyledi. Önümüzdeki günlerde yaygın aşılamanın sağlık çalışanları ile başlayacağını duyurdu. Aşı üzerine süregelen karalama kampanyalarına da değinen Akova, her gün asılsız onlarca haber ve paylaşım yapıldığını, bunlara itibar edilmemesini, son olarak Brezilya’nın açıkladığı veriler ışığında başarı oranı klinik olarak %100, PCR etkisi olarak %78-%100 arasında olan Çin aşısına güvenilmesi gerekliliğini belirtti. Öğrencilerin sorularıyla konferans devam etti. 

Son olarak, Halkçı ve Bilimsel Sağlık Topluluğu Başkanı Erhan Fırıncı’nın, ‘’Her gün aşı üzerinden yapılan çok sayıda karalamaya maruz kalıyoruz. Bizler ülkemizin en gözde bilim yuvalarından olan Hacettepe Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler olarak bu meseleye sessiz kalmak istemiyoruz. Bilimin yol göstericiliğinde ve Sağlık Bakanlığımızın önderliğinde ülkemizde aktif olarak yürütülen aşı çalışmalarını destekliyoruz. Bu konuda elimizden gelen gayreti göstererek çevremizi de bu konu hakkında aydınlatmayı kendimize görev biliyoruz.’’ sözleriyle etkinlik tamamlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204