6000 Sayılı Kanun Mağduru Uzman Çavuşlar Çözüm İstiyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) görev yaptıktan sonra yasadaki yaş sınırı nedeniyle sivil memurluğa geçirilip, sivil memur statüsünde emekli edilen ve kamuoyunda '6000 sayılı kanun mağduru uzman çavuşlar' çözüm bekliyor.

6000 Sayılı Kanun Mağduru Uzman Çavuşlar Çözüm İstiyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) görev yaptıktan sonra yasadaki yaş sınırı nedeniyle sivil memurluğa geçirilip, sivil memur statüsünde emekli edilen ve kamuoyunda '6000 sayılı kanun mağduru uzman çavuşlar'  çözüm bekliyor.

1992 yılında 3269 sayılı kanun kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne uzman erbaş alımı yapıldı. Yasada, 'Uzman erbaşlar, 45 yaşına kadar çalışabilir' maddesi yer aldı. 

Uzman erbaşların 45 yaşına geldiklerinde

görev süreleri doldu; ancak emekli olmaya hak kazanamayanlar, çıkarılan 6000 sayılı kanun ile sivil memurluğa geçirildi. 

"Onurlu bir meslek, Onurlu Bir Emeklilik" sloganıyla genç yaşında uzman çavuş olan binlerce asker onurlu bir şekilde emekli edilmedi.

Sivil görevdeyken emekli olanlar, uzman erbaşlık haklarından yararlanamadı. 2016 yılında ise yasada düzenleme yapılarak, 'Uzman erbaşlar 45 yaşına kadar çalışabilir' maddesi '52 yaş' olarak değiştirildi. Daha önce sivil memurluktan emekli edilen uzman erbaşlar ise bu yasadan faydalanamadı.

2016 yılından önce sivil memur statüsünde emekli edilerek hak kayıplarına uğratılan Türkiye genelinde üç bine yakın Uzman Çavuş haksızlıklara uğratılarak Emekli Uzman Çavuş özlük hakları silinerek, en vasıfsız sivil memur statüsünde emekli edilip hak kayıplarına uğratılarak bir kenara bırakıldılar.

'DAVALAR AÇTIK, SONUÇ ALAMADIK'

Tüm Uzmanlar Federasyonu'na bağlı 6000 sayılı kanun mağduru, uzman çavuş Grup Başkan Vekili Orhan Fikri Kaya konuyla ilgili " Bizler TSK'nın en kritik uzman çavuş kadrolarında 20- 25 yıl uzman çavuş olarak görev yaptık. Bu kadar yıllık hizmet süresi içinde yıllarca aile bütünlüğünden uzak kalıp hayati riskler alarak ülkemizin güvenliği için güneydoğu ve sınır ötesi harekatlarda sayısız operasyonlara katılıp bu uğurda çok büyük silahlı mücadeleler verdik. Fakat emekli edilirken çok ciddi haksızlıklara maruz kaldık. 1986 yılında çıkarılan 3269 sayılı uzman erbaş kanununun 5'inci maddesindeki 45 yaş sınırına takıldık. O dönem, 45 yaş sınırını tamamlayıp emeklilik sürelerini dolduran devrelerimizin tamamı, emekli uzman çavuş özlük haklarını alıp uzman çavuş olarak emekli edildiler. Bizler 45 yaş sınırını birkaç ay ile geçirdiğimiz için 2010 yılında çıkarılan 6000 sayılı kanunun 26 maddesine göre kalan birkaç aylık sürelerimizi sivil memur olarak tamamlamak zorunda kaldı. Fakat emekli edilirken uzman çavuşluk mesleğine verdiğimiz 20- 25 yıllık hizmet sürelerimiz yok hükmünde sayıldı ve silindi. Emeklilik sürelerimizi tamamlamak için yapmak zorunda kaldığımız birkaç aylık sivil memurluk nedeni ile en alt kademeden en vasıfsız sivil memur statüsünde emekli edilmek zorunda bırakıldık. Bu nedenle hak kayıplarına uğratıldığımız için 2010 ve 2016 yılları arasında mahkemelere başvurup sayısız davalar açtık; fakat hiçbir sonuç alamadık." dedi.

VAKİT KAYBETMEDEN ÖZLÜK HAKLARIMIZI İSTİYORUZ

Uzman Çavuş İbrahim Akduman 6000 sayılı kanun ile mağdur edildiklerini belirterek “Bizler sırtımızda 70-80 kiloluk ağır sırt çantalarımızla, ağır silahlarımızla yıllarca hayatlarımızı hiçe sayarak, eşimiz ve çocuklarımızdan yıllarca ayrı kalarak, dağ taş demeden, kar kış demeden bu vatana ilk uzman çavuşlar olarak hizmet ettik. Uzman çavuşluk görevlerimizi aldığımız sayısız takdirler, başarı belgeleri ve madalyalar ile en onurlu bir şekilde yerine getirdik. Onurlu bir şekilde yaptığımız uzman çavuşluk hizmetlerimizin karşılığı olan emekli uzman çavuş özlük haklarımızı ve geçmişe yönelik hak kayıplarımızın tamamının bizlere geri iade edilmesini istiyoruz. Bu bizim hakkımız. Bizler yıllarca bir sıcak odada masa başında oturarak sivil memurluk yapmadık. Yıllarca Türk Silahlı Kuvvetleri’nde en ağır uzman çavuş kadrolarında, uzman çavuş olarak hizmet ettik. 6000 Sayılı Kanun mağduru uzman çavuşlar olarak, vakit kaybetmeden, geçmişe yönelik hak kayıplarımızın da telafi edilerek, bir an önce emekli uzman çavuş kimlik kartlarımızın ve emekli uzman çavuş özlük haklarımızın bizlere verilmesini bekliyoruz.”  ifadelerini kullandı. 

ÖZLÜK HAKLARIMIZIN İADESİNİ TALEP EDİYORUZ

Uzman Çavuş Mehmet Yiğit, "25 yıl uzman çavuş görevi yaptık. 3 ay sivil memurluk. Sivil memur emeklisi edildik. Bizim uzman çavuş emeklisi olmamız gerekmez mi ? "En son 7 yıl nerede çalışırsanız oradan emekli olursunuz. 657 Devlet memurları kanunu. Memurların çalışma yaşı 65. Bu kanunlara aykırı hareket edildi ve bizi 45_50 yaşımızda RESEN emekli ettiler. Bizler Uzman çavuş emeklisi olmak ve uzman çavuş özlük haklarımızın iadesini talep ve arz ediyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 12:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer akan
Ömer akan - 1 hafta Önce

#6000SylKanunMagduruUzmCvslar
Sayın cumhurbaşkanımız
Milli savunma bakanımız
Gazi meclisimiz
Milli savunma komisyon üyelerimiz
Vatan için can verip can alan yigit uzman çavuş ları 6000 sayılı kanunla sivil memur emeklisi etmek Allah'tan revamıdır. Bizler yıllarca üniforma giydik sivil memur emeklisi edildik.

Ömer akan
Ömer akan - 1 hafta Önce

#6000SylKanunMagduruUzmCvslar
Bizim Günahımız Nedir.?
En güzel yıllarımızı ailelerimizden uzakta dağlarda ve operasyonlarda terörle mücadele ederek geçirdik.Bizler Madalya beklemiyoruz. 6000 Sayılı Kanunla Elimizden Alınan Õzlük Haklarımızın İadesini Arz Ediyoruz.

Abdullah Şahan
Abdullah Şahan - 1 hafta Önce

6000 SAYILI KANUN YANLIŞ.
"KANUNLARA AYKIRI HAREKET EDİLDİ"

Ömer akan
Ömer akan - 1 hafta Önce

Hani biz bir aile idik
Yıllarca canla başla çalışmamıza rağmen kendi mesleğimiz den emekli olamadık. Bizlere üvey evlat muamelesi yapıldı
Subay= Subay emeklisi
Astsubay=Astsubay emeklisi
Uzman çavuş=Sivil memur emeklisi
Bunda bir gariplik yokmu.

Ömer akan
Ömer akan - 1 hafta Önce

#UzmÇvşlarKahramandır
#6000SylKanunMagduruUzmCvslar
Kıymetli devlet büyüklerimiz
20_25 yıl TSK’de şerefle görev yapan 3000 (Üç bin) 6000 SAYILI KANUN MAĞDURU UZMAN ÇAVUŞLAR olarak HAKLARIMIZI ve onurumuz olan KİMLİĞİMİZİN iadesini istiyoruz.

Ömer akan
Ömer akan - 1 hafta Önce

#6000SylKanunMagduruUzmCvslar
TSK' nin Kahraman ve yiğit evlatları 6000 sayılı kanun mağduru uzman çavuşlar 10 yıldır hak mücadelesi veriyor, bu mağduriyet daha ne kadar sürecek, 20 - 25 yıl ordumuza can olduk bayrağımıza kan olduk, onurlu bir emekliliği hak etmedik mi.?

Ömer akan
Ömer akan - 1 hafta Önce

#6000SylKanunMagduruUzmCvslar
"TBMM'DEN ÇÖZÜM BEKLİYORUZ"
Bizler 20_25 yıl şanla ve şerefle görev yaptığımız uzman çavuş'luk mesleğinin karşılığı olan uzman çavuş özlük haklarımızın iadesini talep ediyoruz.
6000 sayılı kanunun 26. mad. sivil memur emekliliğini kabullenemiyoruz.

Süleyman Muzaç
Süleyman Muzaç - 1 hafta Önce

6000 sayılı kanun mağdurları olarak teşekkürü bir borç biliriz. Sağolun var olun.


SIRADAKİ HABER

banner205

banner204