Amirallerin Birbirine Yolladığı Flaş Mesaj: Montrö Bahaneymiş!

Ergun Mengi’nin Ali Yüksel Önel’e gönderdiği mesajda ‘Çok haklısınız ama burada Montrö’yü araç olarak kullandık.’ dediği ortaya çıktı.

Amirallerin Birbirine Yolladığı Flaş Mesaj: Montrö Bahaneymiş!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 104 emekli amiralin bildirisine ilişkin soruşturmasında Ergun Mengi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 316/1 maddesinde yazılı 'Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma' suçundan Ergun Mengi adına verilen tutuklama talebinde, "Soruşturma konusu bildiriyi hazırladığı ve üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların ve tutuklama nedeninin bulunduğu anlaşılmakla, şüphelinin üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, suça dair yasada yazılı cezanın üst haddi dikkate alınarak 5271 sayılı Ceze Muhakemesi Kanunu'nun 100. ve diğer maddeleri uyarınca tutuklanmasına karar verilmesi kamu adına talep olunur" ifadeleri yer aldı.

Tutuklama talebinde kullanılan ifadeler ise dikkat çekti.

Ergün Mengi için Nöbeçi Sulh Ceza Hakimliğine yazılan tutuklama yazısında Mengi’nin, “Admek-2” isimli WhatsApp grubunda gönderdiği bir mesaj gerekçe gösterildi.

Metinde, Ergun Mengi’nin Ali Yüksel Önel’e gönderdiği mesajda ‘Çok haklısınız ama burada Montrö’yü araç olarak kullandık.’ dediği ortaya çıktı.

Soruşturma kapsamında Ergun Mengi’nin söz konusu bildiriyi hazırladı ve taslak metin olarak her defasında ADMEK-2 isimli Whatsapp grubunda yayımladı. Yapılması istenilen değişiklikleri bildiri metnine ekleyerek son halini verdiği yer aldı. Ayrıca 02.04.2021 tarihinde Ali Yüksel ÖNEL'e gönderdiği mesajda aynen: "Komutanım çok sağ olun, esas tepki takunyalı amiral, harp okulu giriş şartlarından, irticaya kare almasının çıkarılması ve subay astsb kurslarında Atatürk ilke ve inkılapları derslerinin çıkarılması üzerine olacaktır. Ama grupta uzlaşı çok zordu. Bu nedenle Montrö bahanesiyle son paragraftaki mesajları veren, hedef kitle dz.kk olmayan bir bildiri hazırlayayım dedi. Çok haklısınız ama burada Montrö’yü araç olarak kullandık. Esas endişemiz son 3 paragrafa anlarlarsa eğer. Çok teşekkür eder saygılarımı sunarım." şeklinde mesaj göndererek bildiride işlenen Montrö ile ilgili açıklamaların bahane olduğunu açıkça belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER