Ankara Kitap Fuarı Kapılarını Açtı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz ile birlikte bu yıl 17’ncisi düzenlenen “Ankara Kitap Fuarı”nın açılışına katıldı.

Ankara Kitap Fuarı Kapılarını Açtı

ATO Congresium’da gerçekleşen programda konuşan ATO Başkanı Baran, 2005 yılından bu yana Başkentlileri kitaplarla buluşturan fuarın Ankara için artık geleneksel hale geldiğini belirterek, kitapseverlerin fuarda tarihten biyografiye, gezi kitaplarından hikâye ve romanlara, on binlerce kitap çeşidi ile buluşma imkânı bulacağını söyledi.

Fuarın gerek kültürel gerekse ticari olarak kitap sektörünün gelişimine katkı sağladığını kaydeden Baran, kitap okuma oranlarının, toplumlarda sosyal ve ekonomik gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biri olduğunu söyledi. Baran, “Hangi işi yaparsak yapalım, bir işin başarıya ulaşmasının yolu fikri temelinin olmasından geçiyor. Bu da ancak okumakla ve kitaplarla mümkün oluyor” dedi.

Fuar açılışının, Çanakkale Zaferi’nin 107. yıldönümüne denk gelmesinin anlamlı olduğunu kaydeden Baran, Türk milletinin, bağımsızlık ve hürriyeti söz konusu olduğunda ne denli kararlı ve kahraman olduğunu Çanakkale’de dünyaya sonsuza dek hatırlatacak bir kahramanlık destanıyla gösterdiğini dile getirdi. Baran, “Bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Geçmişimizi bilmemiz, bugünü öğrenmemiz ve geleceğe dönük fikir sahibi olmamız gerekiyor. Bunun yolu da okumaktan ve eğitimden geçiyorŞehitlerimizin ve gazilerimizin kanlarıyla kurulan bu devletin daha da ilerleyip gelişmesi için çok okumamız, çok çalışmamız ve hiç durmamamız gerekiyor.” diye konuştu.  Fuara gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Baran, düzenlenmesinde emeği geçenlere de teşekkür etti.

Fuarın açılışında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş, Eylül Fuar Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Çayır, Yazar Dücane Cündioğlu ve Macar Edebiyatçı Edit Tasnadi de birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından  ATO Başkanı Gürsel Baran, Fuar’ın bu yılki konuk ülkesi Macaristan’dan “Uluslararası Onur Konuğu” olarak fuara katılan günümüz Macar edebiyatının önemli temsilcilerinden Edit Tasnádi’ye plaket takdim etti. Fuara “Onur Konuğu” olarak katılan filozof, eleştirmen, yazar Dücane Cündioğlu’na ise plaketi Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş tarafından takdim edildi. 

 

 

500’ü aşkın yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı fuarı kitapseverler 18-27 Mart tarihleri arasında 10 gün boyunca ATO Congresium'da ziyaret edebilecek. Fuar boyunca birçok kültürel etkinlik, imza günü, söyleşi, panel, şiir dinletisi ve çocuk aktiviteleri de gerçekleşecek.

DOĞU PERİNÇEK'İN İMZA GÜNÜNE YOĞUN İLGİ

19 Mart'ta 17.Ankara Kitap Fuarı'nda Asya Çağı ve Türk Devletleri Teşkilatı konulu söyleşisinin ardından kitaplarını imzalayan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, fuarda yoğun ilgilyle karşılandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204