Ankara Sözleşmesi Nedir? Ankara Sözleşmesi'nde Neler Olacak?

İstanbul Sözleşmesi'nin feshinin ardından gündeme gelen Ankara Sözleşmesi nedir? Ankara Sözleşmesi'nin içeriği ne olacak?

Ankara Sözleşmesi Nedir? Ankara Sözleşmesi'nde Neler Olacak?

AK Parti Genl Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya İstanbul Sözleşmesi'nin feshinin ardından 'Ankara Sözleşmesi Hazırlıyoruz' dedi.

Fatma Betül Sayan Kaya'nın açıklamasının ardından Ankara Sözleşmesi gündem oldu. 

 Ankara Sözleşmesi nedir? Ankara Sözleşmesi'nin içeriği ne olacak?  Ankara Sözleşmesi kadını koruyacak mı?  Ankara Sözleşmesi kadın haklarını nasıl koruyacak?  Ankara Sözleşmesi'nin maddeleri ne olacak? Okurlarımız içn derledik. 

AK Parti Genl Başkan Yardımcısı  Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, "Farklı polemiklerin gündeme gelmesiyle İstanbul Sözleşmesi'nin yerine farklı bir sözleşmenin gelmesi zorunlu olmuştur. Ankara Sözleşmesi hazırlıyoruz." dedi.

Ankara Sözleşmesi'ni kadın haklarının korunması ve güvence altına alındığı yeni bir anlaşma olması bekleniyor.

Fatma Betül Sayan Kaya'nın açıklamaları sözleşmeye dair bazı ipuçlarını veriyor.

İşte ipuçları:

"Ankara Mutabakatı denilen yeni bir çalışmayı ortaya koymayı planlıyoruz. Bu konuda çalışmaları başlattık. Kadının korunması anlamında iç hukuk düzenlememiz neyi gerektiriyorsa yapmak durumundayız. Şiddet uygulayanın gözünün yaşına asla bakmadık, bakmayacağız"

-Kadına yönelik şiddete karşı daha içerikli ve kapsamlı bir sözleşme hazırlanması bekleniyor

"İstanbul Sözleşmesi, bazı odaklar tarafından cinsiyetsizliğin ve kadın ile erkek düşmanlığının arka planı haline getirildi. "

-İstanbul Sözleşmesi ve Grevio Raporu'nda dayatılan LGBT ve cinsiyetsizlik gibi argümanlar, Ankara Sözleşmesi'nde yer almayacak.

"Kadın güçlü olursa aile güçlü olur, kadının hakları korunursa bireysel ve toplumsal kalkınma ve iyileşme güçlü olur. Bu nedenle 'Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü Türkiye' diyoruz"

-Ankara Sözleşmesi'nin temeli kadını ve aileyi korumak üzerine kurulacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204