Ankaralı Profesör Uyardı: Daha Sert Önlemler Gelebilir

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan yeni kısıtlamalarla 15 gün içinde vaka sayısında düşüş olmazsa daha sert önlemlerin geleceğine vurgu yaptı.

Ankaralı Profesör Uyardı: Daha Sert Önlemler Gelebilir

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yeni tedbirlere harfiyen uyulmasına dikkat çekip vatandaşları uyardı. Prof. Dr. İhan “Bu kurullarla dalga geçmek, ‘saat kaç ile kaç arası çıkacağım anlamadım’ demek yerine ‘nasıl daha iyi uyarım ve çevremi nasıl motive ederim?’ demek geriyor.” dedi.

Nisan ayında 5 bin 500 olan vaka sayısının haziranda 785’e kadar düştüğüne dikkat çeken İlhan, bu dönemi vatandaşların doğru kullanamadığına işaret etti.

'KEŞKE YAZIN MASKE, MESAFE VE HİJYENE DİKKAT ETSEYDİK'

Haziranda, temmuzda ve ağustosta keşke maske mesafe hijyeni devam etseydik şimdi daha iyi bir durumda olurduk” diyen İlhan o dönemdeki “önlem yorgunluğunun” faturasının ağır olduğunu belirtti ve süreci şöyle özetledi:

Hazirandan kontrollü eski yaşama doğru yol aldık. Kurban bayramı ve sonrasında izinlerin birleştirilmesi ve yaz rehaveti ile birlikte şehre dönüşlerle ağustosta vaka sayısı binleri geçtik. Şimdi 4 bine doğru gidiyoruz. Haziranda, temmuzda ve ağustosta keşke maske mesafe hijyeni devam etseydik, yazı daha iyi geçirseydik. Önlem yorgunluğu içinde olmasaydık şimdi daha iyi bir durumda olurduk. Haziran çok büyük fırsattı.”

'HERKES ‘BU SÜREÇTEN KURTULDUK’ DİYE DÜŞÜNDÜ' 

Prof. Dr. İlhan, vatandaşların birbirinden olumsuz örnek alma “koronavirüs yazın bulaşmaz, o geziyor ben niye gezmiyorum? O maske takmıyor ben niye takayım” anlayışıyla yaz sürecini doğru değerlendirmediğini ifade etti. İlhan “Maske, mesafe ve hijyene uyacaktık. İşimize gidecektik. İzin kullanacaktık. Memlekete gidecektik. Maalesef olmadı. Bir çığ düşmüşçesine birden bire herkes ‘bu süreçten kurtulduk’ diye düşündü.” ifadelerini kullandı.

'BU TRENİ YAKALAMAK GEREK'

Gelinen noktada önlemler kaçınılmaz oldu” diyen Prof. Dr. İlhan bu önlemlere uyulmaması halinde çok daha sert yeni tedbirlerin geleceğine dikkat çekti.

Haziran treninin kaçırıldığını ama yeni tedbirlerle gelen bu treni yakalamak gerektiğini belirten Prof. Dr. İlhan vatandaşlara net mesaj verdi: “Sağlık bakımından baktığımızda iyi bir noktada değiliz. Günlük 3 bin 800 vaka. 50 bin tedavi olan hastadan bahsediyoruz. Bu kanıta dayalı, bilimden kaynaklı yeni uyarıları dikkate almak gerekiyor. Eğer uymazsak yine vakalar 5 bini bulursa ve gerçek bir ikinci pik yaşarsak önlemleri daha sertleştirmek gerekecek. O zaman daha geniş kapsamlı önlemler bekliyoruz.

'3 BİN 500 BANDI TUTTURULMAZSA...' 

Bu tedbirlerin ardından 15 gün içinde 3 bin 500 bandını tutturup aşağı doğru eğilme beklendiğine dikkat çeken İlhan, “Baktık ki tedbirlere uyulmuyor ve vaka sayısı artıyor daha sert önlemler alınır ama ekonomide de daha sert durumlar yaşanır. Koronayı kamu sorunu olarak değerlendirmek gerekiyor” dedi.

YENİ ÖNLEMLER KANITA DAYALI

Yeni önlemlerin kanıta dayalı olarak alındığına dikkat çeken İlhan şu tespitleri de paylaştı:

Görüyoruz ki dışarı çıkıldığı zaman sosyal alandan bulaşıyor. Filyasyon verileri lokanta, akşam eğlencesi, ev misafirliği, iş arkadaşları arasında yayıldığını gösterdi. Buralara yönelik kanıta dayalı önlemler alındı. Büyüklerimizi korumaya, çocukların ve gençlerin taşıyıcılığını önlemeye yönelik önlemler alındı." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204