Beyazıt Karataş: Hisar-U Patriot’tan Daha İyi!

Beyazıt Karataş katıldığı bir programda Türkiye'nin geliştirdiği hava savunma sistemi 'Hisar-U'nun Patriot'tan daha iyi olduğunu açıkladı.

Beyazıt Karataş: Hisar-U Patriot’tan Daha İyi!

Türkiye'nin geliştirdiği hava savunma sistemi 'Hisar-U' dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Hisar U'nun ilk prototipin bu yıl sonunda hazır olması planlanıyor. maksimum menzili 150 kilometre olacak. Çalışmaları devam eden Hisar-U ise Türkiye'nin milli imkanlarla yürüttüğü hava savunma projesinin son üyesi olacak. Hisar-U devreye girdiğinde Türkiye s-400 ve patriot gibi yüksek irtifa hava savunma sistemini kendisi üretebilen ülke haline gelecek.

Hisar-U Patriot’tan Daha İyi!

Türkiye'nin milli imkanlarla yürüttüğü hava savunma projesinin son üyesi olacak Hisar-U’yu CNN TÜRK’e değerlendiren Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, Türkiye’nin üzerinde çalıştığı 'Siper Uzun Menzilli Yüksek İrtifa Hava Füze Savunma Sistemi'nin Patriot’tan çok daha iyi olduğunu açıkladı.

"Bu çalışmalar içerisinde Hisar alçak olarak adlandırdığımız sistem bütün testleri geçti, Türk Silahlı kuvvetlerinin ihtiyacını karşılayacak seviyeye geldi ve artık seri üretime geçecek. Yine aynı şekilde son günlerde önemli bir gelişme oldu. Hisar serisi hava savunma füzelerinin Hisar orta değdiğimiz füzenin de en önemli testleri geçtiği kamuoyuna Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından duyuruldu.

Türkiye’nin 1990’lı yıllardan itibaren ihtiyaç duyduğu hava savunma sistemleriyle ilgili olarak son yıllarda önemli gelişmeler oldu. Bu gelişmeler 2007 yılından itibaren hız kazandı. Türkiye alçak irtifa kısa menzilli, orta irtifa orta menzilli ve yüksek irtifa uzun menzilli hisar serisi ve uzun menzilli hisar içinde siper olarak adlandırılan önemli çalışmalar yapıyor.

Hisar Alçak, Hisar Orta ve bu çalışmalardan elde edilen bütün bilgilerin hisar uzun için yani Siper için kullanacağı ve siper uzunun daha iyi geliştirilmiş bir füze olacağını şimdiden söyleyebilirim.

S-400 sistemi de Türkiye’ye geldi. S-400 sistemi uzun menzilli olduğu için katmanlar arası savunma sistemi içerisinde yer alması açısından Türkiye’nin ürettiği alçak ve orta hisar serisi ile siper uzun menzilli ile bir katman içerisinde gelen tehditlere karşı ülkemizi savunacaklar. Neleri savunacaklar belirtelim; stratejik tesislerimizi, önemli politik merkezlerimizi, rafinelerimizi hatta yeri geldiğinde nükleer santralimizi bile korumak üzere bu katmanlı hava füze savunma sistemlerinden faydalanacağız.

Türkiye’nin ürettiği hava savunma sistemleri de dünyada şu anda konuşulan S-400, Patriot gibi füzeler arasındaki yerini alacaktır. Türkiye’nin üzerinde çalıştığı ve yakın zamanda üretimine başlayacağı uzun menzilli yüksek irtifa hava sistemi Siper’in kesinlikle Patriot’tan daha iyi olacağını söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204