Bilim Kurulu Üyesi: Ülkemize Has Mutasyonlar Var!

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, ülkemize has koronavirüs mutasyonları olduğunu söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi: Ülkemize Has Mutasyonlar Var!

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer,  ülkemize has koronavirüs mutasyonları olduğunu söyledi.

Bilim Kurulu üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer,  koronavirüs pandemisiyle ilgili  önemli açıklamalarda bulundu 

Hasan Tezer, "Ülkemizde de Sağlık Bakanlığının verisine göre 400 civarında insanın mutasyonlu virüs ile enfekte olduğunu, Güney Afrika ve İngiltere varyantlarının olduğunu biliyoruz.

Ülkemize has mutasyonların olduğunu da biliyoruz; ama ülkemizdeki varyantlarının nasıl etki edeceğini bilmiyoruz. Ama dünyada İngiltere varyantının mutasyonunun daha kolay hücreye yapıştığını daha çok enfeksiyon geliştirdiğini ve daha düşük miktarda virüs yüküyle enfeksiyon geliştirdiğini biliyoruz. Ancak Güney Afrika ve Brezilya mutasyonları aynı mutasyona sahip olsa da ek başka mutasyonlar da gösteriyor.

Bu mutasyonlarda aşı ya da doğal hastalık geçirseniz de oluşan antikorlarda nötralizasyonu tam istediğimiz şekilde gerçekleştiremiyor. Bu da aşı ve doğal enfeksiyon sonrası belki tekrar hastalanmanıza sebep olabilecek bir hadise. Bunların bizi endişe edici duruma getirmemesi için uygulayacağımız kurallar çok önemli. Maske, mesafe ve hijyen beraberinde aşılamaların hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204