Çankaya Belediyesi'nde Yolsuzluk İddiası: 27 Milyon Nerede?

Çankaya Belediyesi, şirketi İmar AŞ.’nin 9 milyon lira zarar etiğini açıklarken Sayıştay zararı 27 milyon lira olarak tespit etti.

Çankaya Belediyesi'nde Yolsuzluk İddiası: 27 Milyon Nerede?

Çankaya Belediyesi, şirketi İmar AŞ.’nin 9 milyon lira zarar etiğini açıklarken Sayıştay zararı 27 milyon lira olarak tespit etti. AK Parti Belediye Meclis Üyesi Emrah Uslu Sayıştay raporunu meclisin ocak toplantısına taşıdı.

Çankaya Belediyesi'ne bağlı İmar A.Ş şirketi mali rapor ve tablolarında 9 milyonluk zarar gösterdi.

Sayıştay'ın yaptığı incelemeler doğrultusunda gerçek zararın 27 milyon olduğu anlaşıldı. 

MECLİS ÜYESİ SORDU: TAŞDELEN ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Çankaya Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısı 4 Ocak Pazartesi günü CHP'li Alper Taşdelen başkanlığında toplandı. 

AK Parti Çankaya Belediye Meclis Üyesi Emrah Uslu, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'e zararı sordu.

Toplantıda önerge veren ve söz alarak Taşdelen'e sorular soran AK Parti Çankaya Belediye Meclis Üyesi Emrah Uslu Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'den "Kişiselleştiriyorsun" cevabını aldı.

Emrah Uslu "Eğer İmar AŞ.. çalışanlarının mesai alacakları varsa yada yoksa bunu sormak benim için kişiselleştirmekse evet kişisel bir konu. Net zarar 9 milyon 7 yüz bin lira görünüyor. Sayıştay'da 27 Mİlyon zarar görünmektedir. Yani 17 milyon eksik gösterilmiş. Neden eksik gösterildiğini soruyorum." dedi.

1 YILDA 27 MİLYON HORTUMLANDI

AK Parti Çankaya Belediye Meclis Üyesi Emrah Uslu konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

-Zararın neden eden eksik gösterildiğini Başkan'a sorduğumda konuyu değiştirdi. Söz konusu şirketin zararda olmadığını beyan edip kaçamak cevaplar verdi. İmar AŞ sadece personel gideri olan bir şirket. İmar AŞ'de 27 milyon zarar görünüyorsa bir bu kadar da karı olduğu öngörülmekte. 1 yılda 27 milyona yakın paranın hortumlandığını söyleyebiliriz. Nedeni soruldu. Merakla Çankaya'dan cevabı bekliyoruz.

-Çankaya belediyesi 9 milyon 738 TL zarar diyor. Arada 17 milyon 999 bin TL'lik bir açık var. Umarım bu paranın kimin cebine girdiğini kısa zamanda öğreniriz. Taşdelen'e sorduğumda sinirlenip, konuyu değiştiriyor. Yazılı cevap vereceğini söyledi. Bilgi almamam için de bütün bürokratlara talimat verdi. CHP bir diktatör arıyorsa önce Çankaya Belediye Başkanı'na baksın.

-Başkan'a izin alınıp alınmadığını sordum. Yine sinirli bir şekilde bana 'Bu konuları kişiselleştiriyorsun' dedi. Otopark kaçak. 2019 yılında bu otoparkın 517 bin TL zararda olduğu beyan edilmiş. 1 milyon 189 bin TL gider olduğu belirtiliyor. Gelir ise 793 bin TL. 510 bin TL gibi bir zarar var. Oradaki otoparkın zarar etme gibi bir durumu söz konusu bile değil.

-Bazı çıkar gruplarına rant sağlamak amacıyla başı boş bırakılmış. Zararları da imar AŞ'nin yani belediyenin kasasından gitmektedir. Vatandaşın cebindeki para gidiyor. Yolsuzluklar İmar AŞ üzerinden yapılıyor. Taşdelen'e sorduğumuzda sinirlenip, konuyu değiştiriyor. Yazılı cevap vereceğini söyledi hala bekliyorum

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204