Çankaya Belediyesi'ndeki Usulsüzlüğün Detayları!

Çankaya Belediyesi Belediye Meclisi Toplantısına Sayıştay raporlarındaki usulsüzlükler damga vurdu.

Çankaya Belediyesi'ndeki Usulsüzlüğün Detayları!

Çankaya Belediyesine ait usulsüzlük ve kanunsuzluklar Sayıştay raporlarına yansıdı. Rapora göre, Çankaya Belediyesine bağlı İmar A.Ş. belediye zararını 9 milyon 738 bin lira olarak gösterdi. Ancak Sayıştay gerçek borcun, 27 milyon 656 bin lira olduğunu saptadı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen gelen sorular karşısında Emrah Uslu'yu konuları kişiselleştirmekle suçladı.

Söz konusu usulsüzlüklere ilişkin Ak Partili Belediye Meclisi Üyesi Emrah Uslu, 2021 yılının ilk belediye meclis toplantısında bir soru önergesi verdi. Önergede, şirketin gerçek borcunun ne kadar olduğu, neden danışmanlık hizmetlerinde gerekliliklerin yapılmadığı ve otoparkın zarar ettiği yer aldı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen gelen sorular karşısında Emrah Uslu'yu konuları kişiselleştirmekle suçladı.

Raporda, İmar A.Ş.'nin 2019 yılında hizmet alımlarında Kamu İhale Kanunu hükümlerine de uymadığı görüldü. Şirketin dışarıdan aylık 2 bin 751 lira karşılığında basın danışmanlığı hizmeti, aylık 3 bin 250 liraya da danışmanlık hizmeti almak için anlaşmalar imzaladığı belirtildi. Fakat imzalanan sözleşmeler kapsamında gerekli hizmetlerin sağlanmadığı kaydedildi. Hizmet vermesi istenen danışman, yaptığı açıklamada söz konusu işlemlerin yapılmasına ilişkin şirketten herhangi bir talep gelmediğini ifade etti.

Otoparkların Zarar Etmesi ve Usulsüz İşletilmesi

Çankaya Belde A.Ş., tarafından İmar A.Ş. şirketine kiralanan Ahlatlıbel otopark işletmesi için Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nden izin alınmadığı ortaya çıktı. Aynı zamanda otoparkın 2019 yılında 517 bin TL zararda olduğu belirtildi.

Alper Taşdelen yazılı olarak sorulara yanıt vereceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 23:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204