Cem Gürdeniz Yunan Tacizinin Arka Planını Anlattı

Amiral Cem Gürdeniz, Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait 4 F-16’nın, TCG Çeşme gemisini taciz etmesini değerlendirdi.

Cem Gürdeniz Yunan Tacizinin Arka Planını Anlattı

Amiral Cem Gürdeniz, Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait 4 F-16’nın, TCG Çeşme gemisini taciz etmesini değerlendirdi.
TCG Çeşme araştırma gemisi, Ege'nin kuzeyindeki uluslararası sularda hidrografik alandaki bilimsel ve teknik araştırmalarına devam ederken Yunanistan'a bağlı savaş uçakları tarafından taciz edildi.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Yunan savaş uçaklarının 1000 metre irtifadan yaptıkları tacize yönelik gerekli karşılığın verildiğini belirtti.

Amiral Cem Gürdeniz, Yunan tacisini Veryansın Tv’ye değerlendirdi. Gürdeniz şöyle konuştu: 

‘BİRİLERİ YUNANİSTAN’A SUFLE VERİYOR’

Belli ki birileri Yunanistan'a sufle veriyor. Bu durumu başka bir şekilde izah edemem. Yunanistan bir vekil devlettir, kendisi bir karar alamaz. Yunanistan tamamen Amerika sömürgesi olmuştur. Sismik gemilerinin yaptığı kıta sahanlığına yönelik, egemenlik haklarına dair faaliyetlerdir. 

YUNANİSTAN’IN HEDEFİ NE?

Şimdi Çeşme gemimizin yaptığı iş su ile yaptığı bir iş ve kesinlikle 11 Kasım 1976 Bern mutabakatına aykırı bir şey değil. Bunu bahane edip üzerinde savaş uçağı uçurma, Türkiye'nin dikkatini Doğu Akdeniz'den uzaklaştırma girişimi olabilir. Burada verilecek mesaj stratejik bir mesaj var aslında. “Ben aslında ABD ve Fransa tarafından işgal edilmiş bir ülkeyim ve senin enerjini Doğu Akdeniz'den çekip buraya kaydırmak istiyorum.” mesajıdır bu. Bu kararı verenler belli…

CHAFF FİŞEĞİ 

CHAFF bir elektronik karıştırma vasıtasıdır. Üzerinize bir güdümlü mermi geldiğinde sizi şaşırtmak için bunlar atılır. Bunu da yapmalarının sebebi 'Ben kendimi savunmaya yönelik enstrümanımı kullanıyorum ama sen bunu nasıl algılarsan algıla. Ben sana gelecekte silah da atabilirim' mesajı veriyor. Yaramaz bir çocuğun bir tane evin önünde çatapat patlatması gibi bir şey.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204