Deprem Uzmanı Profesörden Korkutan İzmir Açıklaması: 1 Değil 100 Deprem...

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, İzmir ve Kayseri-Gemerek depremlerini değerlendirerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Deprem Uzmanı Profesörden Korkutan İzmir Açıklaması: 1 Değil 100 Deprem...

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, CNN TÜRK canlı yayınına katılarak kendisine sorulan soruları yanıtladı. 

Son günlerde İzmir'de art arda meydana gelen depremlerle ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Ersoy, "Midilli depremleri önemli ve süreç devam ediyor. İzmir için 1 değil 100 deprem bekliyoruz. Her tarafında fay var. Her yerde deprem oluşturabilecek fay var." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ersoy'un değerlendirmeleri şu şekilde:

5.1 DEĞİL DAHA BÜYÜK DEPREMLER OLABİLİR

"Midilli adası var. İzmir'in kuzey batısında. Onun kuzeyinde midilli fayı var. Bu fayın meydana getirdiği depremler bunlar. İki tane 5.1 var. Bunların ikisi de ayrı depremler. Deprem fırtınası içinde bir başkası da meydana gelebilirdi. Midilli fayı 7 büyüklüğünde deprem meydana getirebilirdi. Sönümlenme devam ediyor. Her an deprem meydana gelebilir. Onun için izlemedeyiz. Midilli fayının kapasitesi 5.1 değil. Daha büyük depremler olabilir. Tarihsel dönemler içinde buralarda ciddi depremler var. Midilli depremleri önemli ve süreç devam ediyor. İzmir için 1 değil 100 deprem bekliyoruz. Her tarafında fay var. Her yerde deprem oluşturabilecek fay var.

Biz İstanbul'da bekliyoruz. Ama burada çeşitli sürprizler olabilir. Türkiye karası içinde biz henüz depremler yaşamadık. Sisam adasında deprem yaşadık. Kendi depremlerimiz de olacak. Bunlara hazır olmalıyız.

Modern binalar yıkıldı. 8-10 katlı. Uzak depremlerin periyotları sizin bina katınızla uyuşursa rezonansa girer yıkılır. Nedeni, yapı altındaki zeminin durumu. İzmir'in bir depremi olmadı. İzmir'in depremi yok henüz. İzmir kıyı kesimlerindeki kesimler gevşek, depremin geçip gidemeyeceği takılacağı zeminler var. Bunlara uygun zeminler yapılması gerekiyor. Betonarme yapılarla iş bitmiyor.

DEPREM SONRASINDA TSUNAMİ ETKİSİ

Etütlerinin yapılması gerekiyor. Neresi İzmir gibi olabilir? Aynı şey İstanbul için de yapılmalı. Ne zaman deprem olacak sorularından vazgeçmemiz lazım artık.

Sadece yapı değil, zemin de... Bina öldürür diyorlar... Zemin de öldürür. Dere yatakları içindeki yapılar çok etkilenir. İzmir körfezi kapalı bir yer. Tsunami olursa maazallah. Tsunami uzmanıyım ben aynı zamanda. Bayraklı'daki de kesinlikle tsunami. çok ciddi bir tsunami. Kapalı yerlerde nasıl yükseldiğine şahit olduk. Bizim seyretmememiz gerekiyor. Deniz çekildiğinde seyretmemeliyiz. Ağustos ayında olsaydı o vefat sayısı 1 değil çok daha fazla olurdu. Tsunami farkındalığını da artırmamız gerekiyor.

(Ne yapmalıyız?) Karanın içine koşmalı ve yükseğe çıkmalısınız. Ardından 1 değil 7 dalga gelecek. İlki değil ama 2., 3. dalga çok kuvvetli. Dükkanların tamamen suyla kaplandığına şahit olduk. Geldiğinde kaçma şansınız olmayabilir. Türkiye kıyıları tsunami açısından da deprem açısından da tehlikeli. Tsunamiden kurtulma şansınız var.

Yapılar depremde en güvenli yerlerdir. Girersiniz evinize. Hissetmek farklı, etkilenmek farklı bir şeydir. Etkilenmek hasar görmeye eş değerdir.

Dikkat ettiyseniz hiç beklemediğimiz yerlerde deprem meydana geldi. Kayseri-Gemerek'teki deprem de öyle. Bize Türkiye'nin yüzde 100'ü deprem bölgesi mesajı veriyor. Herkesin hazırlıklı olması gerekiyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204