Ekrem İmamoğlu: Kuran Arapça Okunmalı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şeb-i Aruz töreninde okunan Türkçe Kuran tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı.

Ekrem İmamoğlu: Kuran Arapça Okunmalı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,  Şeb-i Aruz töreninde okunan Türkçe Kuran tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı.

stanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, görevde bulunduğu 18 aylık süreç ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Ekrem İmamoğlu, Şeb-i Aruz töreninde okunan Türkçe Kuran tartışmasıyla ilgili  "Bence de Arapça okunmalı. Bu işler üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışmasınlar" dedi.

ŞEB-İ ARUZ'DA KURAN YOK

İmamoğlu şöyle devam etti:

"Bir belediye başkanı, oturup da programları yazıp çizmez, hazırlamaz. O bakımdan bu noktada bilgimin olmadığı bir detayla ilgili her türlü eleştiriye de saygıyla yaklaşmak durumunda olan bir belediye başkanıyım. Hata olabilir, eksiklik olabilir; bakıyoruz, araştırıyoruz. Şunu da net ifade edeyim: Bence de Şeb-i Arus töreninde, yüce Kuran’ın Arapça okunması gerekir. Bunu derken, unutmayalım ki, dilimiz bizim için önemli. Dilimizi yok sayarak, anlatırken Türkçemizi düşmanlaştırma çabalarıyla tanımlama yapmanın da büyük bir yanılgı olduğunun altını çizmek isterim.”

Televizyonlarda ve köşe yazılarında, "Bu törende ezan şöyle okundu, böyle okundu" dediğini belirten İmamoğlu şöyle devam etti:

“Bir kere Şeb-i Arus’ta ezan yok. Türkçe ezan istismarı da var burada; çok acı. Bugünün gündemi üzerinden bunu yapan insanların makamları da önemli. Bir cümle bile kurarken, çok dikkat etmesi gereken insanlar da var sürecin içerisinde. Hatta öyle ifadelerde bulunuyorlar ki; ‘Şeb-i Arus’ta naatlar, beyitler de Arapça okunmalı’ vesaire gibi. Bir kere naatlar ve beyitler, Şeb-i Arus’ta Farsçadır. Bu tarzı ve yaklaşımı ortaya koyan, çok ayıp ediyor. Hem Mevlana’nın maneviyatına hem Şeb-i Arus sürecine çok ayıp ediyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204