Flaş Normalleşme Gelişmesi: Ankara Kaçıncı Sırada?

Ankara'da aşılama ve tedbirler sayesinde risk haritası kırmızıdan sarıya döndü. Ankara'nın ilk sırada normalleşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Flaş Normalleşme Gelişmesi: Ankara Kaçıncı Sırada?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha önce yaptığı açıklamada, illerin risk durumlarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve risk hesaplamalarının da vaka sayılarına göre belirleneceğini söylemişti.

Son iki haftada Ankara'da vaka sayıları ve ölüm oranları düşmeye başladı. Sağlık Bakanlığı'nın 'Hayat Eve Sığar' uygulaması kapsamında Ankara'da koronavirüs vaka yoğunluk haritasında kırmızıdan sarıya döndüğü gözlemlendi. Vaka sayısı yüz binde 10'un altında olan iller 1 Mart itibariyle hemen normalleşmeye başlayacak.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre başkentte toplamda 669 bin 708 kişi koronavirüs aşısı oldu. Bu kapsamda 533 bin 506 kişi birinci doz, 136 bin 202 kişi ise ikinci doz aşılarını yaptırdı. 

KORONAVİRÜS NORMALLEŞMESİ İÇİN ÖNCELİK ANKARA'NIN

Trendini aşağılara çektiği takdirde yasaklamaların kalkmasında Ankara, İstanbul ve İzmir'den daha öncelikli olacak. Önceki gün yayınlanan son haritaya göre Ankara'da vaka görülme oranı 100 bin kişide 35.39. Oranı 68.23 olan İstanbul ile 42.67 olan İzmir'in ise biraz daha gayret göstermesi gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan bu illerle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

"Başkentliler kurallara uyma konusunda iyi noktadalar. İstanbul ve İzmir de kötü değil. Fakat Ankara'da vaka sayısı yüz binde 35. Bu durumda Ankara, düşük riskle-riskli arasında bir çizgide duruyor.

Edinilen son bilgilere göre sokağa çıkma kısıtlamasının gün ve saatleri ile restoranların açılması noktasında Ankara, İstanbul ve İzmir'den önce kontrollü normalleşme adımlarının atılacağı iller arasında yer alıyor. Bu rakamlar vatandaşlarımızı rehavete sürüklememeli. Salgın tamamen bitmediği için kurallara uymamız gerekir." 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204