Hafta Sonu Yasağı Kalktı mı? İşte Kabine Toplantısı Kararları!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Peki, yasaklar kalktı mı? Hafta sonu yasakları devam edecek mi?

Hafta Sonu Yasağı Kalktı mı? İşte Kabine Toplantısı Kararları!

Türkiye'de, artan koronavirüs vakalarını kontrol altına almak amacıyla 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanma uygulandı. Tam kapanma tedbirleri ile birlikte vaka sayısı 7 binin altına geriledi, 17 Mayıs'tan itibaren kademeli normalleşme sürecine girildi. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, kademeli normalleşmenin ardından nasıl bir yol haritası izleneceğini belirlemek için saat 16.00'da toplandı.

YASAKLAR KALKTI MI?

Kabine toplantısı 31 Mayıs Pazartesi günü saat 16.00'da toplandı ve 19.40 gibi sona erdi. Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan halka seslendi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları:

* Haziranı tam manasıyla bir aşı seferberliği ayına dönüştürmek için imkanları sonuna kadar zorlayacağız.

* (Kovid-19) İnşallah kendi aşımıza da yıl bitmeden kavuşmuş olacağız.

* Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir.

* Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

* Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir.

Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar paket servisini sürdürebilecek.

* Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.

* Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.

* Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir.

* Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır.

* Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir.

* Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayabilecek.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 20:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER