Halk Tv’de Skandal: Biden'ın 'Soykırım' Açıklamasını Olumlu Buldular!

Halk Tv’de yayınlanan bir programda, Levent Gültekin ve Murat Sabuncu skandal ifadelere imza attı.

Halk Tv’de Skandal: Biden'ın 'Soykırım' Açıklamasını Olumlu Buldular!

Halk TV’de Levent Gültekin ve Murat Sabuncu’nun gerçekleştirdiği İki Yorum programında tartışma yaratacak ifadeler kullanıldı.

Biden’ın sözde ‘soykırım’ açıklamasına ilişkin konuşan Levent Gültekin, “31 tane ülke tanımış. ABD bir açıklama yaptı ne olur 32 olur. Biz bundan neden rahatsızız. Dünyada böyle kaba, böyle sorunlarını çözemeyen ülke olmaktan utanırız. Yeri gelir özür dileriz, yeri gelir alttan alırız. Güçlünün zayıftan özür dilemesi büyüklüktür. Bazen özür dileriz. Türkiye 16 yaşındaki bir ergen gibi davranıyor. Bütün siyasiler o ergen diline teslim oldular.” dedi.

BIDEN’IN ‘KOSTANTİNAPOLİS’ SÖZÜNÜ SAVUNDU

Geçmişte FETÖ’nün Ergenekon-Balyoz kumpaslarının da savunuculuğunu yapan Gültekin, ABD Başkanı Joe Biden’ın İstanbul’a küstahça “Kostantinapolis” demesinin de incelik olduğunu savundu.

Gültekin şöyle konuştu:

“Ben neden Biden'ın açıklamasını olumlu buluyorum. Şimdi içinde bir tek ‘soykırım’ kelimesi kaba ve rahatsız edici ama şeye çok dikkat ettim. Açıklama yapmadan önce Erdoğan'ı aramış olması önemli bir şey. Belli ki kendince içerde verdiği sözü tutacak ama abartmayın bu size karşı düşmanlık değil teminatı veriyor. Biden’ın Haziran'da Erdoğan'la görüşme koyması önemli. O metinde çok önemli bir şey yapıyor. Biden. Türkiye'nin 50-60 yıllık kabusunu en az zararla bitirme çabası var o metinde. Dünyaya diyor ki ‘bunu Osmanlı yaptı, Türkiye'yi suçlamaya kalkmayın.’ Suçlanacak biri varsa son Osmanlı ve İttihat Terakki'ye yıkmaya çalışıyor. ‘Konstantinapolis’ diyerek onu yapıyor. Türkiye'yi bu işin töhmetinden kurtarmaya çalışıyor.”

MURAT SABUNCU: ACILARLA VE TARİHLE YÜZLEŞMEK GEREKİYOR

Programın sunuculuğunu yapan Murat Sabuncu ise, Türkiye’nin soykırım yalanı karşısında özür dilemesi gerektiğini savunarak “Bir ezber koyuluyor kamuoyunun önüne. 24 Nisan 1915 gününün ne olduğunu bile bilmeyenler var. 24 Nisan'da evlerinden alınan Ermeniler bir daha geri dönmemek üzere götürüldüler ve bu bütün ülkeye yayıldı. Her konu konuşulsun. Özür bir devleti devlet yapar. Türkiye'de bu özgüven yok.” şeklinde konuştu.

Sabuncu, muhalefetin de Ermeni soykırım yalanı gibi konularda daha cesur olması gerektiğini vurgulayarak “Milliyetçi duyguları ayağa kaldırarak iktidarda kalacağını hesaplayan bir lider ve ortağıyla karşı karşıyayız. Muhalefetin de böylesi acıların olduğu bilinen tarihsel konularda daha cesur daha ortak bir şekilde konuşmaya çağıran tavırda olması lazım. 40 senedir Kürt sorunu var. Bugün bir dava var Kobani davası. Onlarca Kürt siyasetçi yargılanıyor. Daha kutuplaşalım istiyorlar. Kürt siyasileri böyle yargılıyoruz. Dönüyoruz yüz yıl evvelle ilgili büyük bir kibirle 'yetimhane de açtık biz onlara' ... Sen ne yaptın o insanlara, çocuklara kadınlara... Bırakın sadece devletin ezberi konuşulmasın herkes konuşsun.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER