Hulusi Akar: Atatürk Hassasiyetimizi Herkes Bilsin

Hulusi Akar, dünkü köşe yazısında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ile yaptığı söyleşiye yer verdi.

Hulusi Akar: Atatürk Hassasiyetimizi Herkes Bilsin

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'ye gündeme ilişkin demeç veren Hulusi Akar, “Sözleşmeli Subay yönergesinden Atatürk’ün çıkarıldığı” iddiasına ilişkin “Atatürk hassasiyetimizi herkesin bilmesi lazım” dedi.

Emeklilerin bildirisi hakkında konuşan Milli Savunma Bakanı Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri’ni kullanıyorlar. Bunu görüyorsunuz değil mi? Bu arkadaşların Silahlı Kuvvetler’de bir görevi, sorumluluğu var mı? Yok. Dolayısıyla bunlar kendi içlerinde, kendi egoları doğrultusunda, ben bilirim, ben ederim anlayışı içinde. Devletin Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma bakanlıkları var, MİT var, Genelkurmay var, Kuvvet Komutanlıkları var, burada onlarca insan çeşitli konularda görev ve sorumluluklarının bilinci içinde kendi konularına çalışıyor. Üniversiteler var. Sorumlu ve görevli olan herkes her şeyi çalışıyor. 104 kişiyi bir şekilde manipüle ediyorsun, bir araya getiriyorsun. Haddini aşan bir bildiri bu. Neye hizmet ediyor? Moral motivasyon bozuyor, düşmanı sevindiriyor, birliği beraberliği bozuyor” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanığının bildiriye ilişkin yaptığı açıklama metnini özenle kaleme aldıkları belirten Akar, “Çık televizyonlar serbest, orada konuş, gazeteye yaz, konferans ver. Bir kere Türkiye’nin imajını bozuyorlar. Türk Silahlı Kuvvetleri, hiçbir görev ve sorumluluğu olmayan kişi veya kişilerin hırs, ihtiras ve şahsi emellerine araç yapılamaz. Bizi karıştırmayın. Biz işimizde, gücümüzdeyiz” şeklinde konuştu.

‘BEDELİNİ ÖDEYECEKLER’

Bildiriyi yayımlayan emeklilerin Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bağlantıları olup olmadığı sorusu üzerine sert yanıt veren Hulusi Akar, “Bu olayların üst üste gelmesi bir plan mı, program mı, tesadüf müdür. Bunlardan ziyade somut, mekanik olaylara bakacağız. Yetkisi, sorumluluğu, görevi olmadan bu insanlar bir araya gelmişler. Mekanizmanın nasıl olduğunu savcılık ortaya çıkaracak. İlk metni kim hazırladı, nasıl dağıttı belirlenecek. Bu işe katılmayan 86 emekli amiral de var. Onlar girmiyor bu işe. Mekanizma nasıl oluştu onu anlamaya çalışıyoruz. Bunun arkasında ne var, başka şeyler olabilir, başkaları bundan örnek alabilir. Bunlar okumuş, yazmış insanlar, yaptıkları işin nereye varacağını bilmek zorundalar. Dolayısıyla bunun bedeli neyse ödeyecekler” diye konuştu.

‘BİZİM ATATÜRK HASSASİYETİMİZİ HERKESİN BİLMESİ LAZIM’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, harp okullarına giriş yönetmeliğinde yapılan değişiklik hakkında yaptığı açıklamada ise “Eski yönetmelikte söz edilen irtica, siyasi, yıkıcı, bölücü kavramları muğlak. Tutum ve davranışları ile yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olması” deniliyor. Neyin siyasi, yıkıcı, bölücü olduğuna kim karar verecek? Giriş şartı bu. Bu kime hitap ediyor, biliyor musunuz? Öğrenci alımındaki komisyonda görevli albaya bu yönergeye göre öğrenci al, diyoruz. Peki biz ne yaptık? Tamamen pratik, o albayın işini kolaylaştıracak olanı yaptık. Diyoruz; ‘...terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisaklı veya bunlarla irtibatlı olmak’. Bitmedi, ‘Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanmış olmak’. Yani MİT’te, Emniyet Genel Müdürlüğü istihbaratında aleyhinde bir şey olmayacak. Bundan daha somut, modern bir şey olabilir mi?” ifadelerine yer verdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde “Sözleşmeli Subay/Astsubay yönergesinden Atatürk’ün çıkarıldığı” iddiasına ilişkin yeni bir yönerge bulunmadığını ifade eden Akar, “2010’da yayımlanan yönergeler yürürlükte. Bu yönergelerde Atatürk’ün çıkarılması gibi bir şey söz konusu değil. Çünkü yeni bir yönerge yok. Birileri bir şey mi karıştırıyor, araştırılıyor. Bir kaşık suda fırtına çıkardılar. Bizim Atatürk hassasiyetimizi herkesin bilmesi lazım” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204