Hulusi Akar: Atatürkçülüğümüzü Sorgulamak Kimsenin Haddi Değildir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bakanından komutanlarına, tüm personelinin Atatürkçülüğünü sorgulamak da kimsenin haddi değildir.” dedi.

Hulusi Akar: Atatürkçülüğümüzü Sorgulamak Kimsenin Haddi Değildir

Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la görüşmesinin detaylarını yazdı. 

Fatih Çekirge’nin aktardığına göre Bakan Hulusi Akar, TSK’ya yönelik başlatılan Atatürk tartışmasına sert tepki gösterdi. Akar, “Bakanından komutanlarına, tüm personelinin Atatürkçülüğünü sorgulamak da kimsenin haddi değildir.” İfadelerini kullandı:

“Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Atatürkçü düşünce sistemi çerçevesinde kurulduğunu, şekillendiğini ve ona göre hareket ettiğini görmemek körlüktür. Bunun sorgulanması abestir. Bakanından komutanlarına, tüm personelinin Atatürkçülüğünü sorgulamak da kimsenin haddi değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri, binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi ve mesleki değerleriyle, aklın ve bilimin ışığında, anayasa çerçevesinde, yasalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında, milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Atatürkçülük kimsenin tekelinde, kimsenin zimmetinde değildir.”

ABD İLE ASIL MESELE YPG/PKK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ile ABD arasındaki en büyük sorunun PKK/YPG terör örgütü olduğunu belirtti.

Akar Fatih Çekirge’nin ve diğer gazetecilerin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden’la Brüksel’de yapacağı görüşmenin kritik konuları üzerine sorduğu sorulara şu cevabı veriyor:

“Demokrasi ve insan hakları gibi temel değerleri paylaşan stratejik müttefik olan Türkiye ile ABD arasında en büyük problem ne F-35 ne S-400 ne de başka bir şey. En büyük problem PKK/YPG terör örgütü meselesidir. Ortaya attıkları problemler öyle veya böyle çözülür ama çözemeyeceğimiz bir problem var. Bizim milletimize, birliğimize, beraberliğimize kasteden bir PKK var. PKK’dan hiçbir farkı olmayan YPG var. YPG’ye TIR’lar, uçaklar dolusu silahlar götürüyor, YPG ile işbirliği yapıyorlar. Israrla ve inatla YPG, PKK değil diyorlar. Biz de bunu kabul etmiyor, bu aklımıza hakaret, diyoruz. PKK eşittir YPG olduğu çok açık. ABD’li müttefiklerimizin anlaması gereken şey bu, bu konuda kararlıyız. Türkiye’nin kişiliği, kimliği, egemenliği, bağımsızlığı var. 40 seneden beri asil milletimizin başına bela olan terörü bitirmekte kararlıyız.”

MISIR’LA İLİŞKİLER GELİŞİR

Fatih Çekirge yazısında  Bakan Akar’ın Mısır’la ilişkiler hakkındaki değerlendirmelerini de aktardı:

“Mısır’la ilişkilerimizin gelişeceğine inanıyorum. Karşılıklı olarak öğrenci değişimi uyguluyoruz...”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204