İMO Başkanı Açıkladı: İstanbul’da 50 Bin Bina Yıkılmalı

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Nusret Suna deprem tehlikesine karşı, 'İstanbul’da 50 Bin Bina Yıkılmalı' dedi.

İMO Başkanı Açıkladı: İstanbul’da 50 Bin Bina Yıkılmalı

Büyük Marmara depreminin İstanbul’da 50 bin binayı yıkması bekleniyor. Aydınlık’a konuşan İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Nusret Suna, 2002’de hazırlanan Deprem Master Planı’nın elden geçirilerek güncellenmesi gerektiğini söyledi.

AFAD ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdıkları senaryolarla depremin yıkıcı etkisinin belirlendiğini belirten Nusret Suna şu uyarılarda bulundu:

İBB’NİN SENARYOSU

“AFAD’ın ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2018’de ayrı ayrı yaptırmış olduğu senaryo çalışmaları var. Bunların sonuçları aşağı yukarı birbirine benzer durumda. AFAD’ın 7.5 büyüklüğünde senaryosu var. Yapı stoku 1 milyon 250 bina olarak düşünülmüş. 7.5 büyüklüğünde bir depremde 44 bin 598 binanın yıkılacağı, 251 bin binanın ağır hasar alacağı söyleniyor. İBB hazırladığı senaryolardan birinde bina sayısı 1 milyon 166 bin olarak sayılıyor. 7.5 büyüklüğündeki bir depremde yıkılacak bina sayısı da 51 bin olarak gözüküyor. Bu binaların tespit edilip kamu eliyle yıktırılması gerekir. Beklenen Marmara depreminde bu binalar enkaza dönüşecek. Bu planları yapmak için hızlı tarama sistemlerine başvurmak lazım. İstanbul’daki yapı stokunun hızlıca sınıflandırılması gerekiyor. Binanın yaşı, yapım yılı, cinsi mevcut durumuna göre de risk durumları tespit edilir. Sırasıyla güçlendirme işlemi yapılır. İBB, 2000 öncesinde 700 bin bina diyor. Bu kadar binayı kentsel dönüşüme tabi tutabilir misiniz? Acil olan 50 bin binayı bulup yıkacağız. Ağır hasar alacakları da en alt seviyeden başlayıp güçlendirmeye başlayacağız ki can güvenliklerini sağlayalım. Mümkün olduğu kadar can kaybını azaltmaya çalışalım. Bu çalışmalar yapılırsa bu depremin altından kalkabiliriz.”

DEPREM MASTER PLANI RAFA KALDIRILDI

Nusret Suna, depreme karşı alınması tedbirler arasında üst sıralarda yazılan deprem master planını da anlattı. İstanbul Deprem Master Planı’nın 2002’de yapıldığını hatırlatan Suna, bugünün koşullarının farklılıklarına vurgu yaparak revize edilmesi gerektiğini belirtti:

“2002 senesinde İTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ ve YTÜ birlikte hazırladılar. Bazı kamu kurumları ve biz meslek odaları bilgi birikimlerimizi aktardık destek verdik. İçinde her şey vardı. Sahibi İBB’dir. O günlerde bina güçlendirme teknikleri fazla bilinmiyordu, bunların araştırmaları yapıldı. Hukuki sorunların nasıl çözüleceği, finansal kaynaklar nasıl elde edileceği, çözüm önerileri vardı. Deprem master planında her şey A’dan Z’ye hazırdı. Rafa kaldırıldı. 20 sene önceki deprem riski farklıdır, şuanki risk farklıdır. Bu raporun raftan indirilip bugünün koşullarına göre revize edilmesi gerekiyor.

TÜRKİYE HAZIR DEĞİL

Suna, İstanbul’da daha depreme kalmadan kendiliğinden çöken binalar olduğunu da söyledi: “İstanbul’da binalarımız depreme hazır değil. 99’dan beri sürekli bunu söylüyoruz. İstanbul’u bırakın Türkiye’deki yapı stokumuz hazır değil. 2018’de imar barışı denilen o garabet çıkarıldığı zaman dönemin Çevre Şehircilik Bakanı ‘Türkiye’deki yapı stokumuzun yaklaşık yüzde 60’ı kaçak, ruhsatsız iskansız denetimsiz bina’ dedi. Bu tür binalar mühendislik hizmeti almadığı için depreme karşı güvenlikli değildir. İstanbul’da en az 1 milyon 200 bin civarında bina var. Demek ki yaklaşık 600 bin binamız kaçak ruhsatsız iskansız durumda. Bırakın depremi kendiliğinden çöken binalarımız var İstanbul’da.

ÖNCELİK RİSKLİ ALANLARA VERİLMELİ

Kentsel dönüşümün aslında çok iyi çözüm olduğunu vurgulayan Suna, bunun artık rantsal çözüm haline geldiğini belirtti. Başarı için gereken 3 ayağın hükümet, yerel yönetim ve vatandaşın birlikte çalışması olduğunu söyleyen Suna, riskli alanlara öncelik verişmesi gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204