Intranazal Yerli Aşı Nedir? Intranazal Ne Demek? Aşı Ne Zaman Çıkacak?

Bakan Mustafa Varank'ın ve Fahrettin Koca'nın müjdesini verdiği Intranazal yerli aşı nedir? ne zaman çıkacak.

Intranazal Yerli Aşı Nedir? Intranazal Ne Demek? Aşı Ne Zaman Çıkacak?

Bakan Mustafa Varank ve Fahrettin Koca, Intranazal yerli aşı için müjdeyi verdi. Intranazal yerli aşının faz 1 denemeleri başladı. 

Intranazal aşı nedir? Intranazal yerli aşı ne zaman çıkacak? Intranazal yerli aşı nasıl uygulanacak? Intranazal ne demek? Intranazal yerli aşı ne aşamada?

Intranazal yerli aşı burun spreyi ile yapılacak olan yerli aşıdır

Intranazal yerli aşının FAZ 1 çalışmaları yakında başlayacaktır.

Intranazal yerli aşı dünyada bir ilk olacaktır. 

Mustafa Varank Intranazal aşıyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Nanografi çatısı altında faaliyet gösteren bilim insanları, klasik aşılardan farklı olarak burundan sprey olarak uygulanacak yenilikçi bir aşı türünü şu anda geliştiriyorlar.

Virüsle mücadelede daha etkin bir aşı

ODTÜ, Hacettepe, Gazi ve Ankara Üniversitelerinin katkılarıyla Türkiye’nin ilk intranazal yerli aşı geliştirme çalışmaları şu anda hızla devam ediyor. Burundan uygulanan aşı, virüsün insanları enfekte ettiği yolu takip ettiği için bu teknolojinin virüs ile mücadelede daha etkin olacağı öngörülüyor.

Kısa sürede Faz-1 insan denemelerine başlanacak

Preklinik aşamaları başarıyla tamamlanan ilk intranazal yerli aşı adayımız için çok kısa bir süre sonra Faz-1 insan denemelerine başlanacak. Tüm klinik aşamaların hızlıca başarıyla tamamlanmasından sonra bu yeni aşı türünün yıl içinde kullanıma sunulmasını hedefliyoruz."

Fahrettin Koca ise şunları söyledi:

"Nazal aşı; başından beri takip ettiğimiz, Bakanlık olarak 2020 Mart ayında desteklemek üzere yazı yazdığımız bir aşı. Nazal aşını hem preklinik hem klinik safhasını bakanlık olarak TÜSEB üzerinden destekliyoruz ve desteklemeye devam ediyoruz. Mukozal immüniteyi sağlayan ve girişi önlediği için bulaşıcılığı da önleyen bir aşı olarak biliyoruz. Hayvan çalışmaları bitti. Araştırma için GMP şartlarında üretim hazırlıkları yapıldı. Zannediyorum 2-3 hafta içinde araştırma için üretim, GMP şartlarında bittiğinde gönüllülere de hızla Ankara Şehir Hastanemizde Faz-1 çalışmasını başlatmış olacağız"

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204