IŞİD'e Aralık Ayında Büyük Darbe

Güvenlik güçleri Aralık ayında da terör örgütü IŞİD'e operasyonlarında kararlılığını sürdürürken örgüte Aralık ayında ağır darbe vuruldu.

IŞİD'e Aralık Ayında Büyük Darbe

Terör örgütü IŞİD'e kar etkin ve kararlı mücadelesini sürdüren Türkiye, yılın son ayında da yurt genelindeki operasyonlarla örgüte nefes aldırmadı, teröristlerin planladı eylemler güvenlik güçlerinin başarılı çalışmalarıyla engellendi.

Geçen ay düzenlenen operasyonlarda aralarında çok sayda yabancı uyruklunun da bulunduğu 347 zanlı gözaltına alındı, şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda mühimmat ve patlayıcı ele geçirildi. Mahkemeye çıkarılanlardan 34'ü tutuklandı. Şüphelilerden bir kısmı sınır dışı edildi, bazılarının ise adli makamlardaki işlemleri sürüyor.

-Ankara'da polisin düzenlediği operasyonda, IŞİD ve çatma bölgeleriyle irtibatlar bulunduğu belirlenen Irak uyruklu 18 şüpheli gözaltına alındı.

- İzmir'de 11 şüpheli yakalandı. Gözaltına alınan şüpheli “Ebu Haris” kod adlı Ramazan O'nun, Avusturya'da düzenlenen terör saldırısıyla bağlantılı bir kişiyle irtibat olduğu belirlendi. Ayrıca zanlılardan bazılarının hırsızlık, gasp ve adam kaçırma gibi çeşitli suçlardan kayıtlarının bulunduğu ortaya çıktı. Zanlılardan Ramazan O'nun da aralarında bulunduğu 3 şüpheli tutuklandı, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

-İstanbul'da yılbaşı öncesi IŞİD’e yönelik operasyonda yabancı uyruklu 15 şüpheli gözaltına alındı.

- Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) ortak operasyonuyla, IŞİD ve çatışma bölgeleri ile irtibatlı olduğu belirlenen Irak uyruklu 35 şüpheli yakalandı.

-Van'da IŞİD'e yönelik operasyonda 31 şüpheli gözaltına alındı.

- Osmaniye'deki operasyonda yabancı uyruklu 3 şüpheli yakalandı. Zanlılardan M.M'nin örgütte sözde “emir” olarak görev yaptığı, diğerlerinin de silahlı eylemlere katıldıkları ileri sürüldü.

- Samsun, Sakarya, Kayseri, Denizli, Ordu, Adana, Osmaniye, Düzce, Kocaeli, Siirt ve Mardin'de aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 125 şüpheli gözaltına alındı.

-Adana'da, gözaltına alınan 7 şüpheliden 4'ü tutuklandı. Zanlıların, örgütün sözde “Türkiye emiri” Mahmut Özden'in tutuklanması ve ülke genelinde IŞİD'e yönelik operasyonlar nedeniyle kamu kurumlar, siyasi parti binalar ile polis ve askerlere saldırı planladığı iddia edildi.

-Kayseri'deki operasyonda gözaltına alınan Suriye uyruklu 7 şüpheli tutuklandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204