İstanbul Boğazı'nda Büyük Felaket: Tarihin En Büyüğü

Türkiye'nin çeşitli sahillerinde dönem dönem rastlanan deniz salyası Büyükada'yı sardı. Benzer görüntüler Kocaeli Körfez Sahili'nden de geldi.

İstanbul Boğazı'nda Büyük Felaket: Tarihin En Büyüğü

Marmara Denizi'nde son aylarda sık görülmeye başlanan deniz salyası, İstanbul'un farklı bölgelerdeki kıyı şeritlerini kapladı. Bir süredir etkisini gösteren ve müsilaj olarak adlandırılan tabaka Küçükçekmece Gölü'ne kadar uzandı. 

Küçükçekmece Gölü'nü Marmara Denizi'ne bağlayan Menekşe Deresi bugün deniz salyası ile doldu. Sabah saatlerinde denizden dereye doğru giren salya tabakası iki saat içinde derenin büyük bir bölümünü kapladı. Bölgede yaşayanlar yıllardır böyle bir manzara ile karşılaşmadıklarını belirtti.

Sahildeki görüntünün hiç hoş olmadığını söyleyen Büyükada sakini Rümeysa Uzun,"Arkadaşlarımla sahile gezmeye geldik. Ancak denizin çok kirli olduğunu fark ettik. Başlarda denizde ne olduğunu anlamadık ama normal bir kirlilik olmadığı çok belliydi. Kokusu çok kötü. Görüntüsü de hiç hoş değil. Bir adalı olarak denizlerdeki bu durum bizi çok rahatsız ediyor. Geçen senelerde sahilde böyle bir şey görmemiştik" dedi.

Kocaeli Körfez Sahili'nde de Görüldü

Ağ balıkçılığını tamamen durduran, olta balıkçılığını ise büyük ölçüde etkileyen deniz salyası, Kocaeli Körfez Sahili'nde de görüldü.

Balıkçıların korkulu rüyası olan salya, deniz yüzeyini neredeyse tamamen kapladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER