Kademeli Normalleşme Nasıl Olacak?

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kademeli normalleşmenin nasıl olacağına dair açıklamalarda bulunarak ''Bundan sonra yerinde karar dönemi başlıyor' dedi.

Kademeli Normalleşme Nasıl Olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Mart ayı itibarıyla kademeli normalleşme sürecinin başlayacağını duyurdu.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kademeli normalleşmeye dair detayları paylaşarak "Bundan sonra yerinde karar dönemi başlıyor" dedi. Kayıpmaz, şöyle konuştu:

"İllerdeki aşılama oranları, vaka sayıları, yeni servis yatışlarına, artış ve azalmaya göre 4'e ayrılacak. İllerdeki durum riskli bir haldeyse o zaman kapanma ve kısıtlamaların sıkılaştırılması söz konusu olacak.

'RESTORANLAR ESKİSİ GİBİ HİZMET VERMEYEBİLİR'

Restoran ve kafelerdeki gevşemeye açıklık getiren Kayıpmaz, şu ifadeleri kullandı:

"İli ya da ilçeyi temiz tutmak adına giriş çıkışlar kapatılabilir. Yeri geldiğinde iller bazında değerlendirilip uygulamaya alınabilecek bir önlem. Restoranlar eskisi gibi hizmet vermeyebilir. HES kodu ile misafir kabul edecekler. Örneğin yüzde 25'lik bir kapasite ile açılabilirler. Misafirlere bir süre kısıtlaması uygulanabilir. Havaların ısınması ile beraber dış mekanlarda açılacak. Mesafeler açılınca insanlar daha geniş oturabilecek. Restoran ve kafelerdeki gevşeme de Mart başından itibaren olacak."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204