'Kanal İstanbul Müsilaja Engel Olacak'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul ile birlikte, müsilajın son bulacağını açıkladı.

'Kanal İstanbul Müsilaja Engel Olacak'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul ile birlikte, Karadeniz'den akan nehirlerin Marmara'ya karışacağını ve güçlü akıntıyla deniz salyalarını bitireceğini söyledi.

Deniz salyasının çözümü ile ilgili en önemli iddia Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan geldi.

Çamlıca Kulesi'nde 24 TV tarafından düzenlenen özel programa konuk olan Karaismailoğlu, Türkiye'nin bu ay temelini atacağı mega projelerden biri olan Kanal İstanbul'la deniz salyasının da önüne geçileceğini vurguladı.

Kanal İstanbul ile, Karadeniz'den akan nehirlerin Marmara'ya karışacağını ve güçlü akıntıyla deniz salyalarını bitireceğini söyleyen Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı;

"Karadeniz Marmara'ya göre çok daha temiz. Kanal İstanbul yapıldığında Karadeniz'e akan nehirlerin Marmara'ya karışması söz konusu. Bu da Marmara'daki su kalitesini artırıp, deniz salyasını da bitirecek. Manipülasyonlar var; su kaynaklarının etkileneceği söyleniyor. Sazlıdere Barajı, İstanbul'un yüzde 2,9'una denk geliyor. İstanbul'un su rezervine Kanal İstanbul ile Piriççik ve Kahramadere barajları ile daha fazla katkı sağlayacağız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER