Kürecik Radar Üssü Ne İşe Yarıyor?

İsrail'in Filistiin'e yönelik barbar saldırılarının ardından Emekli Kurmay Albay İhsan Sefa'nın yazısını yayınlıyoruz.

Kürecik Radar Üssü Ne İşe Yarıyor?

İsrail'in Filistiin'e yönelik barbar saldırılarının ardından Emekli Kurmay Albay İhsan Sefa'nın yazısını yayınlıyoruz. 

Yazımızda “Malatya Kürecik’te konuşlandırılmış Balistik Füze İhbar ve Takip Radarı ile İncirlik Üssü Türkiye’ye fayda mı sağlıyor, tehdit mi yaratıyor” tartışması tüm yönleri ile incelenerek, bu konudaki sorulara ve tereddütlere cevap bulmaya çalışacağız.

RADARIN KONUŞLANMASI

2010 NATO Lizbon zirvesinde alınan karar gereği 2012'de ABD Füze Kalkanı projesine Avrupa’yı da katma maksadıyla Kürecik’e Balistik Füze Erken İhbar ve Takip Radarı konuşlandırılmıştır. Kürecik’e konuşlandırılmış olan AN/TPY-2 radarının menzili 4 bin 700 kilometreye kadar çıkabilmekte ise de, balistik füzeleri görebildiği mesafe yaklaşık 1,000 km.'dir. Bu radarın aynısı İsrail’e de konuşlandırılmıştır. Ancak İsrail’in İran'a olan mesafesi nedeniyle İsrail'de bulunan radar, İran’dan atılan füzeyi çok geç (yaklaşık 300 km. sonra) görebilmektedir. (Resim-1) Kürecik'te bu radarın dışında konuşlu milli radarımız da olup konumuz dışındadır.

Kürecik’e yerleştirilen Balistik Füze Erken İhbar ve Takip Radarı, NATO radarı olarak konuşlandırılmış olmakla beraber yaklaşık 200 milyon dolar maliyetle ABD tarafından kurulmuştur. Radar otomatik iz aktarımı yapmakta olup, orada bulunan 15 kadar ABD personelinin sistemin çalışmasını kontrol edip bakımını yapmaktan başka görevi yoktur. Çevre güvenliğini Türk Silahlı Kuvvetleri sağlamaktadır.

BALİSTİK FÜZE

Konunun daha iyi kavranabilmesi için teknik detaylara girmeden kısaca “Balistik Füze” nedir değinmekte fayda var. Balistik füzeler rampadan uzaya fırlatılan ve atmosferin dışına çıktıktan sonra parabolik bir seyirle hedefe yönelen ve daha sonra atmosfere dikine girerek hedefi vuran füzelerdir. Hızları saniyede 5-7 km., atmosfere girdikleri anda saniyede 10 km. üzerine çıkabilmektedir. Bu füzelerin menzilleri 150 km.'den 10 bin km.'ye kadar uzanmakta, menzillerine göre de kısa, orta, uzun ve kıtalararası balistik füzeler olarak sınıflandırılmaktadır. Konvansiyonel harp başlığı yanı sıra NBC (Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal) başlıklar takılabilmektedir. Uzayda hareket etmeleri ve oldukça yüksek hıza sahip olmaları nedeniyle vurulmaları çok güçtür.

KÜRECİKTEKİ AN/TPY-2 RADARIN ÇALIŞMASI

Radar esasen İran’ın 2000'li yılların başından itibaren balistik füzelerini geliştirmesinin Avrupa’ya (aslında İsrail’e) tehdit olarak değerlendirilmesiyle İran’a yönelik olarak kurulmuştur. İran’dan atılan balistik bir füzenin izini gören Kürecik Radarı, gördüğü izi otomatik olarak Almanya’da bulunan Ramstein NATO Üssü’ne aktarmaktadır. Orada skop başında olan kontrolörler bu izin ne olduğunu, sahte bir iz mi, dost mu düşman mı olduğunu değerlendirirler. Bu değerlendirme sonunda düşman olarak teşhis edilmiş ise muhtemel yönünü düşeceği yer vs. hesaplayıp en yakın Balistik Füze Önleme Rampası'na bilgi aktarıp ateş emri verilir. İran’dan Avrupa’ya doğru atılacak balistik bir füzenin önlemesini yapacak Anti Balistik Füzeler Romanya’nın Develus üssünde konuşludur. Avrupa’ya doğru yönlenen İran balistik füzeleri buradaki anti balistik füzelerle önlenebilecektir.

Türkiye, İsrail faktörünü düşünerek Kürecik'teki radarın NATO üyesi dışında hiçbir ülkeye iz aktarmamasını anlaşmaya koymuş olmasına rağmen radar, ya doğrudan ya da Ramstein üzerinde İsrail’e iz aktarmaktadır. (Resim 2) ABD’nin İsrail ile ikili bilgi paylaşım anlaşması vardır.

İRAN’DAN TÜRKİYE’YE ATILAN BALİSTİK FÜZE EN ERKEN NEREDE ÖNLENEBİLİR?

İran’dan atılan bir füze Ankara’yı ya da İstanbul’u hedef aldığında Ankara ve İstanbul’u vurur ve önlenemez. Şimdi çok basit bir hesap yapalım. İran’dan atılan balistik füzenin uzaya çıkması yaklaşık 2 dakika sürer. (Atmosfer 560 km.'dir) Seyir hızı saniyede en az 5 km.'dir. İran’dan atılan balistik füze -Türkiye’ye doğru füze geledursun- bu esnada Kürecik'teki radar gördüğü füze izini Ramstein’e aktarıyor. Füzenin tespiti 2 dakika+teşhisi 1 dakika+ateş emri ve önleme füzesinin ateşlenmesi 2 dakika+önleme füzesinin atmosfere çıkışı 2 dakika+İran’dan gelen balistik füzeye doğru seyri 2 dakika=9 dakika. Bu zaman içinde İran’dan atılan balistik füze nerede? İstanbul’u geçmiş Trakya üzerindedir. Deveselu’dan ateşlenen önleme füzesi İran’dan atılan balistik füzeyi Trakya üzerinde 9'uncu dakikada karşılaşılıyor ve vuruluyor. Şimdi soralım bu sistem Türkiye’yi koruyor mu? Korumuyor. (Resim-3) Esasen Avrupa’yı da korumuyor çünkü İran’ın elindeki en uzun menzilli balistik füzelerin 2,000-2,500 km. olduğu biliniyor. Yani İran’ın Avrupa’ya bir füze tehdidi yok. Zaten niye olsun ki? Avrupa ile tek bir çatışması olmamış. Keza Türkiye için de aynı durum söz konusudur. Türkiye ile de 200 yıldır çatışması olmamıştır. (En son 1823.)

KÜRECİK RADARI KİME GÖZCÜLÜK EDİYOR

İran’dan İsrail’e mesafe 1,500 km dir. İran’dan İsrail’e karşı bir balistik füze atıldığını var sayalım ve yukarıdaki hesaplamayı İsrail için yapalım. Tespit 2 dakika+teşhis 1 dakika+önleme füzesinin ateşlenmesi 30 saniye (aynı yerde)+önleme füzesinin atmosfere çıkması 2 dakika+İran’dan gelen balistik füzeye doğru seyir 30 saniye=6 dakika. Bu esnada İran’dan atılan füze 6'ncı dakikada İsrail’in 200-300 km. doğusunda uzaydadır ve burada önleniyor. (Resim-4)

Resimlerde kolay anlaşılması açısından uzaya çıkıp parabolik seyreden füzenin seyri izdüşüm olarak düz çizilmiştir.

Kürecik Radarı Türkiye’yi korumuyor. Aksine Türkiye bu radarın varlığı ile olası bir İran-İsrail çatışmasında İran’ın hedefi olacaktır. İran düşmanın gözünü kör etmek için önce Kürecik Radarı'nı vuracaktır.

KÜRECİK RADARI MİLLİ OLARAK KULLANILABİLİR Mİ?

Bu aşamada kullanamayız. Öncelikle radar bizim değil ABD'nindir. ABD radarı bize bırakır ve iz aktarması S-400 ile entegre edilir ise ve S-400 stratejik hedef yakınlarına konuşlandırılır ise atmosfere girdiğinde 65 km. yarıçaplı bir alanda S-400 sistemi bu füzeleri önleyebilir. Balistik füzelerin öncelikle uzayda tahrip edilmesi gerekir. Bu başarılamıyor ise atmosfere girdiğinde tahrip edilir. Konvansiyonel başlıklı füzeyi atmosfere girdikten sonra vurmak sorun olmaz ancak, NBC başlıklı bir balistik füzeyi atmosfere girdikten sonra vurmak büyük risktir. Ülkemizde henüz uzayda balistik füzeyi vurabilecek antibalistik füze yoktur. Bilindiği üzere Bora Balistik Füze üretimine başlanmıştır. (Menzili 360 km.) Antibalistik füze (balistik füze önleyici füze) çalışmalarının da sürdüğünü gururla takip ediyoruz. Yakında antibalistik füzeye de kavuşacağımızı umut ediyoruz.

Bugün gelinen aşamada Kürecik Radarı'nın faaliyetinin durdurulması İsrail’i İran balistik füzelerine karşı savunmasız bırakarak bölgede haydutluktan alıkoyacaktır, caydıracaktır. Öte taraftan da her fırsatta Türkiye’yi müstemlekesi gibi görmeye çalışan PKK ve FETÖ destekçisi ABD'ye karşı kararlı bir duruş olacaktır. Bu kararlı duruş ABD’nin Türkiye üzerindeki bölücü emellerine karşı da caydırıcı olabilecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER