Mısır'la Anlaşma Mavi Vatan için Dönüm Noktası Olur

Mısır'ın Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin kıta sahanlığını dikkate alan adımlar atmasının ardından, Ankara'dan Kahire'ye yönelik olumlu açıklamaları değerlendiren uzmanlar, 'İki ülke aralarındaki sorunları çözerse, Doğu Akdeniz'deki Amerikan hakimiyeti kırılır' değerlendirmesini yapyıor.

Mısır'la Anlaşma Mavi Vatan için Dönüm Noktası Olur

Mısır'ın Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin kıta sahanlığını dikkate alan adımlar atmasının ardından, Ankara'dan Kahire'ye yönelik olumlu açıklamaları değerlendiren uzmanlar, 'İki ülke aralarındaki sorunları çözerse, Doğu Akdeniz'deki Amerikan hakimiyeti kırılır'  değerlendirmesini yapyıor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Mısır’la işbirliği yapmak istiyor ve ikili ilişkilerimizi görüşmek istiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bloomberg'e verdiği röportajda Mısır ile ilişkilere dair değerlendirmelerde bulundu. 

İbrahim Kalın, "Mısır’la Doğu Akdeniz, Libya ve dünyanın unutmuş gibi göründüğü Filistin meselesinde işbirliği yapmak istiyor ve ikili ilişkilerimizi görüşmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Kalın, şunları dile getirdi:

"Mısır, halen Arap dünyasının beyni ve kalbi. Bazı ekonomik ve güvenlik sorunları var, biz bunu gayet iyi anlıyoruz. İki ülkenin birbirleriyle konuşması, ikili ve bölgesel ilişkilerimizi geliştirebilir. Bu, aynı şekilde diğer dört Körfez ülkesi için de geçerli. Bizim hiçbir Arap ülkesiyle aşılamayacak sorunumuz yok. Mısır ve diğer Körfez ülkeleriyle bölgesel barış ve istikrar için yeni bir sayfa açılabilir."

PROF. DR. BAŞEREN: 'ANLAŞMAK İYİ FİKİR'

Türkiye'den Mısır'a yönelik verilen sıcak mesajları Aydınlık'a değerlendiren Prof. Dr. Sertaç Hami Başeren, bunun iyi bir gelişme olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Başeren şöyle konuştu:

"Ben de bir süredir Türkiye-Mısır ilişkilerinin düzeleceğine yönelik kendimce tahminlerde bulunuyordum. Bence bu iyi bir gelişme. Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile bir anlaşma yaptı ama iki anlaşmanın sınırlarının ortasında da Türkiye ile anlaşma yapabilecekleri bir alan bıraktılar. Bu bağlamda da Meis'e kıta sahanlığı tanımadıklarını ortaya koydular. Bu Türkiye'nin tezleriyle uyuşan kısım. Diğer yandan negatif tarafı ise Yunanistan ile yapmış oldukları anlaşmadır. Mısır'la bir anlaşma yapmak iyi bir fikir. Fakat bunun ne Yunanistan ile ne de GKRY ile yaptıkları anlaşmayı tanımak anlamına gelmediğini uluslararası kamuoyuna deklare etmek gerekir."

CEM GÜRDENİZ:İKİ ÜLKE MASAYA OTURMALI

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz de iki ülkenin işbirliğinin stratejik önemde olduğu kanaatinde. "Mısır ile Türkiye yakınlaşması, Doğu Akdeniz'in barış ve istikrarı için olması gereken bir süreçti" diyen Amiral Gürdeniz, şöyle devam etti:

"Mısır’ın Yunanistan ile sınırlandırma anlaşmasında Meis’i göz ardı etmesinin arkasından, geçen haftalarda 18 numaralı parselde Türkiye’nin kıta sahanlığı sınırını göz önüne alması, çok önemli gelişmelerdir. Mevcut gelişmeler paralelinde Mısır ile Türkiye masaya oturmalıdır. İki ülke ilişkilerinin kısa zamanda düzelerek normalleşmesi ve Türkiye’nin Mısır ile deniz sınırlandırma anlaşması imzalaması büyük önemdedir. Türkiye, Mısır’ın Arap ve İslam dünyasındaki yerini göz önüne alarak, Akdeniz’de ve Kızıldeniz’de işbirliği sürecine girmelidir."

FAHRİ ERENEL:'GERGİNLİK LİDER BAZINDA'

Emekli Tuğgeneral Fahri Erenel ise Türkiye'nin Mısır ile daha önce yaptığı anlaşmaların şu an devam ettiğini, iki ülke arasındaki gerginliğin lider bazında olduğunu kaydetti. Erenel, şunları söyledi:

"Mısır hem silahlı kuvvetler açısından güçlü hem de devlet geleneği olan bir ülke. Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler de Osmanlı İmparatorluğu dönemi dahil son derece güçlü. Tabi bunu Rusya da keşfetti Amerika'da. Özellikle Afrika'nın kuzeyine, oradan da Afrika'nın iç kısımlarındaki Sahel bölgesine girişte önemli bir nokta. Aynı zamanda Kızıl Deniz'den gelen bütün trafiği kontrol eden önemli bir ülke. Süveyş Kanalı üzerinden geçişleri de kontrol ediyor. Bunun dışında silahlı kuvvetleri de güçlü. Sürekli takviye yapıyor, savunma sanayisini geliştirmeye çabalıyor. Türkiye'de hala Mısırlı subaylar eğitime geliyorlar. Bu anlaşmalar şuanda devam ediyor. Türkiye-Mısır ilişkilerinin gerginleşmesi lider bazında bir olay."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204