Nedim Şener'den İBB Sözcüsüne Eleştiri: O Doğruluyorsa Yalandır

Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Basın Sözcüsü Murat Ongun'a eleştirilerde bulundu.

Nedim Şener'den İBB Sözcüsüne Eleştiri: O Doğruluyorsa Yalandır

Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener Sorun ‘suçlanan el’ değil ‘uzanan el’ başlıklı yazısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun’un İmamoğlu hakkında başlatılan incelemeyle ilgili yaptığı açıklamalarına dikkat çekerek, "Murat Ongun doğruluyorsa, yalandır” diye düşünmemin sebebi, önceki olayların yanında, bu konuda Savcılık ve İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar." ifadelerini kullandı.

Nedim Şener yazısında şunları kaleme aldı:

Ahmet Hakan, dünkü yazısında, CİMER’e yapılan şikâyet üzerine, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı İmamoğlu’nun, türbe ziyareti sırasında ellerini arkadan bağlama hakareti” iddiasıyla ilgili yapılan inceleme için, “O saçmalık ancak çöp kutusuna basket yapılır” demişti. Tamamen katılıyorum, zaten sürecin oraya gideceği kesin gibiydi.

Bu konu, gazeteci Barış Pehlivan’ın “İmamoğlu’nun suçlu elleri” başlıklı yazısındaki şu satırlarla gündeme geldi: “..Elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezindiniz diye hakkınızda soruşturma açılır mı? Açılmışı var.

İmamoğlu’nun o türbenin dışında yürürken ellerini arkasından bağlaması İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi. İnsan inanmakta zorlanıyor ama bakanlığın onayıyla Mülkiye Başmüfettişi görevlendirildi. Ve geçen hafta şu suçlamayla Ekrem İmamoğlu’nun ifadesi istendi:

‘2020 yılında gerçekleştirilen bir program kapsamında ziyaret ettiğiniz Fatih Sultan Mehmet’e ait türbede elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezinmek suretiyle saygısızlık yaptığınız iddiası...’

Sahi, yürürken bağlanan eller mi suçluydu, onlara suç yazan bağlı eller mi?”

ONGUN DOĞRULUYORSA, YALANDIR!

Bu satırlar, yazarı tarafından paylaşıldığında değil de, Murat Ongun tarafından 4 Mayıs 2021 günü 09.15’te yazılan, “Cumhuriyet Gazetesi’nde Barış Pehlivan imzalı köşe yazısında belirtilen bilgiler ne yazık ki DOĞRUDUR. Niyet okumak odaklı, izandan yoksun yeni bir soruşturma hazırlığı için Başkanımızın ifadesi istenmiştir” şeklindeki paylaşımdan sonra sosyal medyanın gündemi oldu.

Yazı, 313 bin takipçisi olan yazarının hesabında 220 adet beğeni 70 retweet alırken, 507 bin takipçisi olan Murat Ongun’un hesabında 11 bin 500 beğeni aldı ve 2 bin 600’den fazla kez retweet edildi.

Girişte de söylediğim gibi bu iddiaların tek yeri çöp kutusudur. Ama hukuk ve bürokrasinin de bir işleyişi var. CİMER’e benimle ilgili de saçma bir şikâyet ulaştı, karakola gidip ifademi verdim.

CİMER’e, idari ve yargıya bir şikâyet ulaştığında konusuna göre öninceleme ya da soruşturma yapılıyor; ondan sonra gereği yapılıyor ya da çöpe atılıyor. Tıpkı İmamoğlu hakkındaki Şeb-i Arus töreniyle ilgili iddialarda olduğu gibi.

“Murat Ongun doğruluyorsa, yalandır” diye düşünmemin sebebi, önceki olayların yanında, bu konuda Savcılık ve İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER