Panik Büyüyor: FETÖ’de Örgüt İçi Kavga ve Çözülme!

FETÖ'de panik büyüyor. Örgütte “Çözülmeleri önlemek” acil görev olarak belirlendi.

Panik Büyüyor: FETÖ’de Örgüt İçi Kavga ve Çözülme!

“Gizli FETÖ”nün açığa çıkma endişesi örgütte paniği artırdı.

15 Temmuz ABD/FETÖ darbe girişimi davalarının tek tek sonuçlanması, olaya karışanların ağır cezalara çarptırılmaları, örgütte “itirafçı” olup kendini kurtarma girişimlerini öne çıkardı. TSK’da ve diğer alanlarda yeni düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınıp tutuklananların, mahkemelerden çıkan ağır cezaların korkusuyla hızlı hareket ettikleri bildirildi. Örgüte yönelik “erken seçim olacak, Ak Parti gidecek, rahatlayacağız” mesajları da etkili olmadı. İktidarın erken seçime direnmesi ve seçimlere 2 yıl zaman bulunması örgütü ayakta tutmak için yapılan propaganda çalışmasını da etkisiz kıldı.

FETÖ’yü yakından takip eden kaynaklar örgütte yaşanan çözülmeleri ve çözülmeye karşı alınmaya çalışılan önlemleri şöyle açıkladılar:

PANİK BÜYÜK

Örgütte yaşanan bölünme ve gözaltına alınıp tutuklananlarda ortaya çıkan çözülme henüz açığa çıkmayan örgüt elemanlarında panik yarattı. Birçok eleman örgütle bağını kesmek için harekete geçti. Kendini kurtarmak isteyenler iktidarla ilişkisi iyi olan diğer tarikatlara yöneldi. Bazıları da iktidara yakın isimlere sığınma telaşında. Elindeki bilgileri verip kendilerini kurtarma çabasında. Şu anda bu durumda olan çok sayıda örgüt elemanı var.

KUMPASÇILAR DÖKÜLÜYOR

Yurtdışına kaçan FETÖ’cülerde de telaş var. Bunlar “Ak Parti iktidardan gidince ortalık yumuşar ve geri döneriz” diye düşünüyorlardı. Bu nedenle seçimi bekliyorlardı. Ancak örgüt içi çözülme bu kişileri gerdi. Çünkü kurdukları kumpaslarla ilgili örgüt içinden yapılacak itiraflar nedeniyle haklarında yeni davalar açılmasından endişeliler. Kendi aralarında yaptıkları toplantılarda “çözülme büyürse Türkiye’ye dönüşümüz zorlaşır. Dönersek de hapisten çıkamayız” dediklerine ilişkin duyumlar alınıyor. Firari FETÖ’cü, kapatılan Zaman gazetesi muhabiri Ahmet Dönmez’in kişisel web sitesinde yazdığı Ergenekon, Balyoz, … gibi davalarda üretilen sahte delillerle ilgili itiraflarına dikkat çekiliyor. O sahte delilleri hazırlayan, ama kendini gizlemeyi başaran isimlere vurgu yapılıyor. Dünyada bütün terör örgütlerinde iç kavgaların işlenen birçok suçun açığa çıkmasına yol açtığı bilinir. Aynı durum FETÖ için de geçerli.

ACİL TOPLANTILAR

FETÖ, Pensilvanya’da ve Avrupa’da yaptığı toplantılarda acil görev olarak çözülmelerin önlenmesini belirlediği haberleri geliyor. Merkezin, örgüt içinde yaşanan bölünmenin taraflarıyla bir araya gelerek, bu konuda uzlaşma arayışında olduğu, “çözülmeleri önleyemezsek hepimiz yanarız, Türkiye’de yeraltına inen herkesi tehlikeye atarız. Geçici ateşkes yapalım ve acilen bu durumu önleyelim” görüşünü gündeme getirdikleri öğrenildi.

ŞÜPHELENİLEN İSİMLER TEK TEK BELİRLENMİŞ

Bu arada, kritik ve ses getiren olaylarla ilgili olarak yakalanmaları durumunda itirafçı olmalarından şüphelenilen isimler tek tek belirlenmiş. Diğer örgüt elemanlarıyla bu kişilere ulaşılarak içinde bulundukları durum, ruh halleri incelenmiş. Yakalanmaları durumunda örgüte büyük zarar verecek kişilerin yurtdışına kaçırılması ve yurtdışında güvende tutulması konusunda karar alınmış. Pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılara rağmen her yol denenerek, bu kişilerin acilen yurtdışına çıkarılması planlanmış.

TEHDİT, ŞANTAJ

FETÖ’nün çözülmeyi ve “Gizli FETÖ”nün açığa çıkmasını önlemek için daha çok hukukçulardan oluşan bir ekip kurduğu, olası gelişmelere karşı seçenekler geliştirdiği de gelen bilgiler arasında. Çözülmeyi önlemek için şantaj ve tehdit kullanıldığı konuşuluyor. Kritik kişilerin özel yaşamları dahil eldeki tüm bilgilerin değerlendirildiği ifade ediliyor.

TESPİT EDİLEMEYEN FETÖ ŞİRKETLERİ

Örgüt içinden edinilen bilgilere göre hâlâ örgütün bilinmeyen şirketleri faaliyetlerini sürdürüyor. Bu şirketler görünüşte A veya B kişisinin üzerine kayıtlı. Patronu patron gibi yaşıyor. Ama gelir bir şekilde örgüte transfer ediliyor. Bu bilgiler bilinse de şirket ve marka isimlerine henüz ulaşılamadı. Ancak bu tür şirketlerde örgüt denetimi önemli ölçüde kalktığı için yöneticiler kendi hesaplarına para kaçırmaya başlamış. Bu da örgütün parasal gelirlerini azaltıyor. Örgüt merkezi durumun farkında olsa da şu anda fazla bir şey yapamıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER