Rus Uzman: Türk SİHA'ları Askeri Tarihin Akışını Değiştiriyor

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi uzmanı Anton Mardasov, Türkiye’nin saldırı ve savunma operasyonlarında İHA’yı temel unsur olarak kullanan öncü ülke olduğunu söyledi.

Rus Uzman: Türk SİHA'ları Askeri Tarihin Akışını Değiştiriyor

Özellikle terör örgütlerine karşı verilen mücadelede başat rol oynayan SİHA'ları dünya kamuoyu yakından takip ediyor. Türkiye'nin hali hazırda birçok ülkeye ihraç etmeye başladığı SİHA'lar hakkında değerlendirmelerde bulunan Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi uzmanı Anton Mardasov, “Türk insansız hava araçlarının popülaritesi, kalite ve fiyatın dengeli olmasından kaynaklanıyor. Türkiye’nin 2020'de Suriye'de, saldırı ve savunma operasyonlarında ateş desteği, gözetleme ve keşif için temel bir operasyonel unsur olarak insansız hava araçlarını gerçekten kullanan ilk ülke olduğunu söylemek abartı olmaz.” dedi.

Türkiye’nin insansız hava araçlarını bölgesel olarak bu kadar iyi kullanmasının askeri tarihin akışını değiştirdiğini belirten Mardasov, Newsweek'e verdiği demecinde “Bu askeri tarihte ilk kez oldu. Bir İHA'ya bu ölçekte ve bu kadar verimli bir operasyon için doğrudan hava desteği aracı rolü verildi. Bunu yapmak, askeri tarihin akışını potansiyel olarak değiştirdi.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
HASAN GURSU
HASAN GURSU - 8 ay Önce

HARIKA BIR LIDER

SIRADAKİ HABER

banner205

banner204