Suriye Ordusu Temas Hattında

Suriye Ordusu, Türkiye ve Rusya'nın PKK/YPG'den temizlenmesi konusunda mutabakata vardığı Ayn İsa'ya girmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Suriye Ordusu Temas Hattında

Suriye Ordusu, Türkiye ve Rusya'nın PKK/YPG'den temizlenmesi konusunda mutabakata vardığı Aynİsa'y agirmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

FIRAT'IN doğusundaki stratejik Ayn İsa kasabasına yönelik operasyonlar yeni yılın ilk günlerinde de devam ediyor. Bir süredir 93. Tugay bölgesi ile diğer PKK/YPG'nin paravan örgütü SDG mevzileri yoğun topçu atışı altında tutulurken, Suriye Ordusu da kasabaya girmek için hazırlıklarını sürdürüyor. Türkiye ve Rusya'nın SDG'den temizlenmesi konusunda mutabakata vardığı bölge için; Suriye güçlerinin temas hatlarına geldiği bildiriliyor.

Rusya ile Türkiye arasında varılan uzlaşının ardından Ayn İsa’da yaklaşık bir aydır kapalı olan M4 uluslararası karayolu da yeniden ulaşıma açıldı. Bu adımla birlikte Ayn İsa bölgesinden Haseke'nin kuzeybatısındaki Tel Tamir kasabasına, oradan doğudaki Cezire bölgesine ve Irak ile olan el-Yarubiye Sınır Kapısı’na kadar sivil ve ticari araçların geçişi yeniden başladı. Bu kapsamda mal ve sivil yüklü onlarca araç, Rus devriyeleri eşliğinde M4 karayolundan geçti.

M4'ün yeniden açılma kararının, geçen yılın sonlarında Rus yetkililerle Türk yetkililer arasında Şerkerak köyü silolarında yapılan görüşmelerde alındığı belirtiliyor.

RUSYA'DAN 'KASABAYI TESLİM EDİN' TALEBİ

Şarkul Avsat'ın haberine göre ise Rusya ile SDG arasında kasabanın Suriye Ordusu'na teslim edilmesi için yapılan görüşmeler sürüyor. Rusların SDG'lilere Ayn İsa ve çevresinden 5 kilometre derinliğe çekilmesini söylediği, bölgedeki resmi kurum binalarına Suriye bayrağının asılmasını ve Suriye Ordusu'na kasabanın tamamen teslim edilmesini talep ettiği kaydediliyor. SDG'liler ise Rusya ve Suriye Hükümeti ile herhangi bir anlaşmaya varmadıklarını, Ayn İsa'nın teslim edilmesinin sözde kantonları arasındaki bağlantıyı keseceğini ve Türkiye'ye Rakka yolunu açacağını belirtiyor.

Geçen günlerde görüşmelerle ilgili bir açıklama yapan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın danışmanı Buseyna Şaban da; SDG ile bayrak ve toprak bütünlüğü gibi konularda anlaştıklarını ifade etmiş, ancak SDG'nin anlaşmayı imzalamadığını söylemişti. 'AYN İSA DEĞİŞİKLİĞE HAZIRLANIYOR' Suriye Demokratik Meclisi (SDM)'nin sözde eş başkanı İlham Ahmed ise Rusya’nın bölgedeki anlaşmayı çözmek için sahip olduğu tek yolun, “Özerk Yönetim Projesi'ni desteklemesi” olduğunu ileri sürüyor. Ayn İsa’nın Suriye çatışması haritasında hassas bir konuma sahip olduğunu belirten Ahmed, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ayn İsa, Türk Ordusu tarafından belirlenebilecek güç dengesinde yeni bir değişikliğe hazırlanıyor. Rusya ve Türkiye dahil üç ayrı nüfuz alanı ve onları takip eden yerel güçler bir araya geliyor.”

HURASEDDİN'İ DEVREYE SOKTULAR

Diğer yandan Rusya'nın Türkiye ile anlaşmasının ardından İdlib'de varlık gösteren El Kaide'ye bağlı radikal terör örgütü Huraseddin de devreye sokuldu. İlk kez Rakka kırsalındaki Tel es-Semen bölgesinde bir saldırı düzenleyen Huraseddin milisleri, Rus askeri üssünü bombalarla hedef aldı. Saldırının ardından Rusya, Tel es-Semen'deki askeri üssüne yeni takviyeler yaptı. Bölgedeki Suriye askerlerinin bir kısmının da Ayn İsa'ya doğru hareket ettiği bildirildi.

'TÜRKİYE GÖZLEM NOKTASI KURACAK'

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından yapılan açıklamada ise Türkiye’nin Ayn İsa’da yeni bir gözlem noktası kuracağı belirtildi. Gözlemevi'nin yerel kaynaklara dayandırdığı açıklamasına göre; Türk Ordusu'nun bölgeye çok sayıda zırhlı araç ve askeri takviye gönderdiği, yeni gözlem noktası için hazırlıkların yapıldığı bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204