'Suriye ve Mısır'la Masaya Oturmalıyız'

Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hilmi Bayraktar Suriye ve Mısır'la diyalog kapısının açılması gerektiğini vurguladı.

'Suriye ve Mısır'la Masaya Oturmalıyız'

Doğu Akdeniz’de gerginlik ve cepheleşmeler devam ediyor. Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK/YPG halen varlığını koruyor. Joe Biden, ABD başkanlığı koltuğuna oturmak için gün sayıyor. Bu şartlarda Türkiye, bölgede sorun yaşadığı Suriye ve Mısır’la ilgili nasıl politika izlemeli? Bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hilmi Bayraktar, Aydınlık’a konuştu.

'ABD'YE GÜÇLÜ BİR MESAJ VERİLEBİLİR'

Türkiye’nin Suriye politikalarını değerlendiren Hilmi Bayraktar, Suriye ile Türkiye’nin oturup anlaşmaması için hiçbir sebebin olmadığını ifade etti. Bayraktar, “Bunca yaşanmışlıktan sonra tekrar oturulabilir mi” sorusunu şöyle yanıtladı: “1871’de Sedan Savaşı'yla Almanya Paris’i işgal etti, 1914'te 1. Dünya Savaşı'nda Almanya, Fransa’yı dize getirdi, 1940'ta 2.Dünya Savaşı'nda Almanya yine Paris’i işgal etti. Buna rağmen otup konuşabiliyorlar mı? Aynı masada değiller mi? Kendi ülkelerinin menfaatleri için birlikte hareket edebiliyorlar mı? Edebiliyorlar. Bizim Suriye ile aramızda bu kadar olumsuz süreç yaşanmamış olması, çok daha kolay görüşebileceğimizi göstermektedir. Suriye’de çok daha az maliyetli çözüm Suriye hükümetiyle görüşmek ve Amerika’ya, 'Sana burada ekmek yok, bu hattı açtırtmayacağız, boş yere enerjini israf etme' mesajını vermek gerekiyor.”

Suriyeli göçmen sorununa da değinen Bayraktar şunları söyledi: “Eğer Türkiye ile Suriye karşılıklı güveni tesis ederse, Türkiye’de 3 milyon 6 yüz bin mülteci var, elbette hepsinin dönmesini beklemek doğru değil, ama teşvik edebiliriz. Nasıl olacak? Suriye hükümetiyle güveni tesis edersek en büyük sorun çözülmüş olacaktır.”

ABD’nin Suriye'deki hedeflerinden birinin Kuşak Yol projesini engellemek olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Hilmi Bayraktar şöyle konuştu: “Suriye, Çin’den başlayan Kuşak Yol projesinin Avrupa’ya ve Afrika’ya gidecek karayolu bağlantısı konumunda. Amerika’nın asıl üzerinde durduğu nokta da bu.”

'KÜSMEK GİBİ BİR LÜKSÜMÜZ YOK'

Türkiye'nin bölgede sorun yaşadığı diğer ülke Mısır’la ilişkileri de değerlendiren Prof. Dr. Hilmi Bayraktar şunları kaydetti: “Ortadoğu tarihinde en eski çağlardan itibaren Mısır ve Anadolu’ya hâkim olanlar Suriye üzerinde hâkimiyet kurma çabası içerisine girmişlerdir. Dünyanın ilk barış antlaşması Kadeş, 2.Ramses’le 3.Hattuşili arasında bu coğrafyada imzalanmıştı. Eğer Türkiye ile Mısır anlaşırsa ki anlaşmaması için hiçbir sebep yok. 869’dan beri Türkler Mısır’da, 1067’den beri Suriye’de, 1071’den beri de Anadolu’da… Bakın Türklerin Mısır’daki varlığı Anadolu’dan çok daha öncedir. Mısır için Türkiye tabiri daha 9. yüzyıldan itibaren kullanılmıştır. Dolayısıyla bizim Mısır’a küsme, Mısır’a alınma gibi lüksümüz yoktur. Zaten Mısır halkıyla sorun hiç yaşamadık. Bugün Mısır yönetimiyle bir takım sorunlar var ama aşılamayacak sorunlar değil.”

“Mısır’ın yakın tarihine baktığımızda yöneticilerin eninde sonunda Anglosakson hâkimiyetine karşı bir direnme gösterdiğini, en İngilizci Mısır yöneticilerinin bile eninde sonunda Mısır halkının da gösterdiği tepkiyle İngilizlere veya bugünkü versiyonu Amerikalılara tavırlı olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin menfaati için Mısır yönetimiyle de bir araya gelmemiz lazım.”

 Türkiye-Suriye-Mısır’ın Doğu Akdeniz kıyı şeridinin yüzde 92’sine sahip olduğunu ifade eden Bayraktar bunun önemine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Mısır Yunanistan’la imzaladığı MEB anlaşmasında yüzde 40 kayıpta, Mısır elbette ki bunun farkında… Doğu Akdeniz’de hidrokarbon kaynaklarının olduğu bölgesinde kıyı şeridine bakalım, Türkiye-Suriye-Mısır yüzde 92’sini oluşturuyor. Yani bu üç ülke bir araya geldiğinde hidrokarbon kaynakları bu üç Müslüman ülke arasında pay edilecektir. Dolayısıyla Türkiye’nin Suriye ile Mısır’la masaya oturmaktan kaçınma gibi bir lüksünün olmadığını düşünüyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204