TBMM'deki 5 Partiden İsrail'e Ortak Kınama

İşgalci İsrail'in Mescid-i Aksa ve Gazze Şeridi'nde yaptığı saldırıları AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP ortak bir metin ile kınadı.

TBMM'deki 5 Partiden İsrail'e Ortak Kınama

İşgalci İsrail'in Mescid-i Aksa ve Gazze Şeridi'nde yaptığı saldırıları AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP ortak bir metin ile kınadı. 

 TBMM'den, İsrail'in Kudüs'te yaptığı saldırılar sonrası 3'ü çocuk 9 sivilin hayatını kaybetmesine sert tepki geldi. Meclis'te grubu bulunan 5 partinin ortak hazırladığı metinle, İsrail'in yaptığı terör saldırıları kınandı.

AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP ortak bir metin ile İsrail'i kınadı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Uluç ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu imzalı ortak bildiri şöyle:

"İsrail'in, Kudüs'te sivil ve savunmasız Filistin halkına yönelik uyguladığı şiddet, baskıcı politikaları ve ibadet özgürlüğünü engellemeye yönelik girişimleri, Ramazan Bayramı'nın hemen arifesinde vahim bir boyut kazanmıştır. Mukaddes mekân Mescid-i Aksa ve çevresinde, İsrail güvenlik güçleri tarafından gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla gerçekleştirilen menfur saldırılar, bebek ve çocuklar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına sebep olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak bu zulmü ve hukuk tanımazlığı şiddetle kınıyoruz.

İsrail'in, yasadışı yerleşimciler lehine Kudüs'ün Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerindeki Filistinlilerin nesillerdir yaşadıkları evlerine el koyularak, zorla tahliye edilmelerine yönelik operasyonlarının hukuk dışı ve gayri insani olduğunun bir kere daha altını çiziyoruz. Birleşmiş Milletler'in (BM) uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukuku çerçevesinde yıkım ve tahliyelerin durdurulması; mukaddes mekânların statükosunun korunması için İsrail'e yönelik çağrısına tam destek verdiğimizi ve bu çağrının arkasında bütün BM üyesi ülkelerin kararlılıkla durması gerektiğini belirtiyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204