Türk Dışişlerinden ABD'nin Caatsa Yaptırımlarına Karşı Jet Açıklama

Dışişleri Bakanlığı ABD'nin Caatsa yaptırımlarınA karşı açıklama yayınladı.

Türk Dışişlerinden ABD'nin Caatsa Yaptırımlarına Karşı Jet Açıklama

ABD'nin Caatsa yaptırımlarının ardından Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından açıklama geldi.

ABD Türkiye'nin S-400 alımına karşı Caatsa yaptırımları açıklamıştı. 

ABD'nin uygulamaya koyduğu Caatsa yaptırımlarına karşı Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamada "ABD’nin, S-400 hava savunma sistemlerini tedariğimiz nedeniyle bugün açıkladığı ve Türkiye’ye karşı tek taraflı yaptırımlar içeren kararını kınıyor ve reddediyoruz." denildi.

İşte Bakanlığın ABD'nin Caatsa yaptırımlarına karşı açıklaması:

ABD’nin, S-400 hava savunma sistemlerini tedariğimiz nedeniyle bugün açıkladığı ve Türkiye’ye karşı tek taraflı yaptırımlar içeren kararını kınıyor ve reddediyoruz.

Türkiye’yi zamanında S-400 sistemlerini tedarik etmeye sevk eden koşullar herkes tarafından gayet iyi bilinmektedir. Nitekim bizzat Başkan Trump da bir çok vesileyle bu konuda Türkiye’nin haklılığını teslim etmiştir.

Öte yandan, S-400’lerin NATO sistemleri bakımından bir zafiyet yaratacağına dair ABD iddiaları da teknik dayanaktan yoksundur. Kaldı ki Türkiye, bu konuda NATO’nun da katılacağı teknik bir çalışma grubu kurulmasını teklif ederek, meselenin siyasi önyargılardan uzak bir şekilde, nesnel ve gerçekçi bir zeminde ele alınmasını defaatle önermiştir.

Bu itibarla, ABD’nin konuyu iki müttefike yakışır şekilde diyalog ve diplomasi yoluyla çözme yönündeki önerimizi kabul etmeyerek, tek taraflı yaptırımlara başvurması her türlü izandan yoksun bir davranıştır.

Türkiye, ilişkilerimizi olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz olan bu karara karşı gerekli adımları atacak, uygun gördüğü şekilde ve zamanlamayla mukabelede bulunacaktır. Türkiye, ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli gördüğü tedbirleri almaktan da imtina etmeyecektir.

Bu anlayışla, ABD’yi, bugün açıklanan bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye ve bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönmeye davet ediyor, Türkiye olarak meseleyi müttefiklik ruhuna uygun şekilde, diyalog ve diplomasi yoluyla ele almaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204